Description
Product Description
- Extreme Speed & Performance – Top speed of 80 km/h and range of up to 138 km in Eco mode and 70 km at 50 km/h
- Powerful Power & Gradeability – With 3400W maximum power (1700W motors x2) and a gradeability of up to 38%, the GT3 Pro offers fast acceleration
- Stability & Intelligent Features – SegRide™ Stability Enhancement System and SDTC (Dynamic Traction Control) ensure safety at high speeds
- The 2.4-inch TFT smart screen with navigation and BMS 2.0 ensure optimal performance and riding data.
Maximum range and exceptional performance
The Segway GT3 Pro delivers an impressive range of up to 138 km at 25 km/h and 70 km at a speed of 50 km/h. With a huge battery capacity of 2160Wh and a maximum power of 3400W, you can easily tackle steep inclines of up to 38% and enjoy your ride even over longer distances. With a top speed of 80 km/h, the GT3 Pro is the ideal scooter for adventures and rides that will take you to the next level.
Advanced suspension and stability
The GT3 Pro’s advanced hydraulic front axle suspension and rear swing arm suspension provide outstanding damping and exceptional ride comfort, even at higher speeds or on uneven terrain. The 11-inch self-sealing tires provide best-in-class stability and can withstand uneven terrain, so you can ride safely and comfortably even on demanding tracks. The SegRideâ„¢ stability enhancement system and dynamic traction control system (SDTC) ensure optimal control and stability on every ride.
Smart functions and state-of-the-art technology
The GT3 Pro is equipped with a 2.4-inch TFT Smart screen that displays all important information such as speed, remaining range, driving modes and charge level. In addition, the Segway GT3 Pro offers functions such as navigation*, call notifications and remote unlocking of the scooter via Segway AirLock via the Segway Mobility app. With Apple’s “Find My” integration, you can quickly locate the scooter in case of loss.
Maximum safety and reliability
The GT3 Pro is equipped with two-piston hydraulic disc brakes with S-ABS (anti-lock braking system) that deliver reliable stopping power even at high speeds. The 14W headlight with automatic high beam and low beam ensures excellent visibility when driving in the dark. Turn signals and brake lights also increase safety. The GT3 Pro is IPX6 water resistant, so it works reliably even in the rain and difficult weather conditions.
The perfect e-scooter for performance and adventure
*Navigation Function: The intelligent TFT screen is designed to display directions. Currently, this feature is still under development and is scheduled for a future firmware update. The navigation feature will be a paid feature that can only be activated when you connect the eKickScooter to your smartphone, and it won’t be available in some regions.
Details
| Material Frame | Aluminium |
| Material wheels | Tubeless pneumatic tires with self-sealing gel layer inside |
| Top speed | 80 km/h |
| Engine power | 3400 W |
| Drive form | Rear-wheel drive |
| Battery Details | Lithium-ion battery |
| Battery range | 138 km |
| Battery range ECO mode | 138 km |
| Battery charging time | 8 hrs |
| Type Battery | Lithium-ion battery |
| Type: Power supply | Battery (permanently installed) |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Battery Performance | 2160 Wh |
| Type Wheels | Tubeless self-sealing tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Gradeability in percent | 38 % |
| Suspension | Front adjustable hydraulic steering & rear hydraulic caster arm |
| Details Suspension | Front adjustable hydraulic steering & rear hydraulic caster arm |
| Type Front Brake | Dual hydraulic brakes |
| Front brake design | Hydraulic brakes |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | Hydraulic brakes |
| Intended use | Freeride Stunts |
| Level | Advanced |
| Cockpit display | Smart TFT (speed, remaining power, modes, maintenance, Bluetooth connection and left/right turn signal indicator) |
| Beleuchtung Scooter | Fernlicht 14W / Abblendlicht 5W |
| Type of front bulb | High beam 14W / Low beam 5W |
| Type of rear bulb | LED Light |
| Reflectors | Yes (front, side E-MARK reflectors and rear Z-MARK reflectors) |
| Stand | Yes |
| Facilities | Lighting : Turn signal system , foot stand, horn, integrated alarm system |
| Color | black/silver/red |
| Length | 136 cm |
| Width | 67 cm |
| Diameter of wheels in inches | 11 “ |
| Installation instructions | The item is almost completely pre-assembled. |
| Age recommendation | from 18 years |
| User weight maximum | 150 kg |
| Area of use | outside the StVZO |
| Required driving licence | Yes |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Still to be assembled | Handlebar must be mounted with supplied screws. |
| Warnings | The e-scooter may only be used on private property. |
| Order note | Please note your inspection rights: You may test drive on the road or on private property with an insurance license plate or short-term license plate. We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that registration of the item and non-return of the relevant vehicle documents (e.g. CoC) or important accessories (e.g. vehicle keys) will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 96743657 |















Reviews
There are no reviews yet.