Description
Item description
- 500-watt motor & 20 km/h ► Powerful electric drive for fast driving with road approval – ideal for city traffic.
- Range up to 30 km â–º 36V/12Ah battery enables longer journeys; externally rechargeable for flexible use.
- Foldable & easy to transport ► Easy-Fold system allows for quick folding – perfect for commuters.
- Comfortable seat â–º Height-adjustable, removable saddle for relaxed riding; can also be used without the seat.
- Safe & visible â–º LED lighting, disc brakes and shock absorbers ensure safety and riding comfort. Item is shipped in two packages.
Want to sleep in a little longer and save time on your commute? Just need to quickly run some errands? Buy the eFlux Street 20 electric scooter, and you’ll never break a sweat!
Street legal:
The eFlux Street 20 is street legal according to German road traffic regulations (StVZO). The e-scooter can be driven from the age of 15 with a moped license, or later with a scooter or car license (corresponding to classes M or B, or the old class 3). The COC certificate required for the insurance license plate is included.
And with our eFlux Street 20, you don’t even need a helmet: Since the electric scooter only goes up to 20 km/h, it’s exempt from helmet laws .
The complete solution:
The clear cockpit displays your speed as well as the current battery charge level.
Powerful 500-watt motor:
The eFlux Street 20, available in stylish white, powerful black, or sporty orange, is a real head-turner. Its robust design promises performance, which is translated to the drive chain by the powerful 500W motor. The disc brakes guarantee safe and short braking distances.
Full suspension enhances riding enjoyment:
With the dual rear shock absorbers and the height-adjustable, sprung seat, you’ll also enjoy an exceptionally comfortable ride. And if you want a sportier feel, simply remove the seat completely.
Easy Fold function:
Thanks to the single-lever quick-release mechanism, the eFlux Street 20 is the perfect companion everywhere, as it folds down compactly in just a few seconds.
LED headlights:
The LED lighting system ensures that you can ride your eFlux Street 20 electric scooter day and night.
Electric scooter luxury can be this economical:
No sweat, no noise, no exhaust fumes, no limits – and all with a sporty look. Arrive at your destination in a significantly more relaxed and, of course, more economical way.
ATTENTIONÂ : This e-scooter is approved for use throughout Europe under the German Road Traffic Regulations (StVZO). In Germany, a driver’s license is required.
From age 16Â : Driver’s license class A1, AM.
From age 18Â : Driver’s license classes 1a, 1, 2, 3, A, B, or C.
If purchasing outside of Germany, please inform yourself about any applicable driver’s license requirements in your country.
Details
| Handlebar material | Steel |
| Handlebar grip material | plastic |
| Material of tread surface | The item is almost completely pre-assembled. |
| Wheel material | rubber |
| Ball bearing material | Steel |
| Mudguard material | plastic |
| Speed ​​control | rotary handle |
| Engine performance | 500 W |
| Engine performance ECO mode | 500.00 W |
| Engine details | maintenance-free |
| starter | Electric starter |
| Drive type | Chain drive |
| Battery details | maintenance-free |
| Battery charging cycles | 1000 |
| Battery range | 30 km |
| Battery range in ECO mode | 30.00 km |
| Battery charging time | 8 hours |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Type of power supply | Battery (replaceable) |
| Battery/accumulator technology | Lead acid |
| Number of batteries required | 3 pcs. |
| Battery capacity | 12000 mAh |
| Battery performance | 500.00 Wh |
| Battery voltage | 36.00 V |
| Type of wheels | pneumatic tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| suspension | Front shock absorbers, rear shock absorbers |
| Suspension details | Full suspension |
| Surface finish | non-slip |
| Characteristics | foldable, height-adjustable |
| Front brake type | disc brake |
| Front brake design | mechanically |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | mechanically |
| Details Handles | non-slip, ergonomically shaped |
| Intended use | Cruising |
| Level | Beginners, Intermediate, Advanced |
| Display Cockpit | Speed ​​Light Charge Level |
| Scooter lighting | handlebars |
| Type of light source front | LED |
| Type of rear light source | LED |
| reflectors | side front rear |
| Stand | side stand |
| equipment | Side stand, reflector, horn, multifunction display |
| Saddle cover material | imitation leather |
| Saddle features | height-adjustable , padded, removable |
| Wide saddle | 25.00 cm |
| Saddle length | 26.00 cm |
| Seating position | upright |
| Patterned tread surface | Handlebars, saddle, mirrors |
| Color | Black |
| Width when folded | 25.00 cm |
| Height of tread surface | 25.00 cm |
| Length of tread surface | 33.00 cm |
| Wide tread surface | 23.00 cm |
| Thickness of tread surface | 30.00 mm |
| Handlebar height | 80.00 cm |
| Handlebar height adjustable up to | 80 cm |
| Seat height | 75 |
| Seat height adjustable up to | 94 |
| Wheel diameter | 200 mm |
| Wheel diameter in inches | 8″ |
| wheelbase | 80.00 cm |
| Ground clearance | 10.00 cm |
| Scooter weight | 38.00 kg |
| Assembly instructions | solid color |
| Age recommendation | for adults |
| Maximum user weight | 110 kg |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Required driver’s license | Class AM or B, or the old Class 3 |
| Legal obligations | Insurance required , helmet required |
| Special regulation | This item comes with an EU operating permit. |
| Still to be assembled | foam |
| Languages ​​Operating/Assembly Instructions | German |
| Warning notices | This vehicle is approved for road use in accordance with the German Electric Micro-Vehicle Ordinance (eKFV). This vehicle requires insurance and a valid license plate. We strongly recommend wearing a suitable helmet and appropriate protective clothing. Only charge the battery with the charger recommended by the manufacturer. The electrical circuit is interrupted when the side stand is extended. Fold the stand in before riding to prevent the risk of falling. Only one person may use the vehicle (no passengers allowed). Obey all applicable traffic regulations. |
| Driver’s seat available | The scooter has a driver’s seat. |
| WEEE Reg. No. DE | 54010438 |
















Reviews
There are no reviews yet.