Description
Product Description
- Max. speed: 20 km/h
- Max. range: up to 70 km
- Charging time: up to 4 hours
- Motor power: 500 W
- Max. load capacity: 120 kg
Ninebot KickScooter ZT3 Pro D
Designed for agility in the city and off-road performance
Explore a variety of terrains The ZT3 Pro D is equipped with dual telescopic suspension at the front and suspension at the rear to minimize the impact of obstacles such as pavements, potholes and gravel paths. With a ground clearance of 152 mm, the ZT3 Pro D is capable of overcoming a wide range of surfaces with ease. .
All-terrain tires Specially designed, all-terrain extra-wide 11-inch tires that provide excellent grip and grip, making every ride comfortable and safe.
Features:
- Up to 20kmh top speed *
- Up to 70km range**
- Up to 25% gradient
- 11-inch smart all-terrain tires
- Double telescopic suspension at the front and suspension at the rear
- Integrated turn signals
- 3 Inch Large Format Instrument Panel
- patented RideyLongâ„¢ technology
- Apple Find My
- Segrideâ„¢ – System to improve stability
- Traction Control System (TCS)
Ride fearlessly with more power and more range
The patented RideyLongâ„¢ technology developed in-house increases the range, so you can ride even further.
Feel the powerThe high-torque, brushless 1600W motor ensures seamless rides on the flat and overcomes inclines with ease.
In addition, the Segrideâ„¢ System, together with the TCS (Traction Control System), provides better control and grip. Reduces handlebar wobble and ensures a safe ride, even on slippery surfaces, as well as when accelerating.
Automatic unlocking
The AirLock system unlocks your e-scooter based on your proximity. This ensures that the ZT3 Pro D is ready to drive when you approach it. Activate and personalize the locking distance in the Segway-Ninebot app.
Easy to read, easy to use
The ZT3 Pro has a larger dashboard of 3 inches that displays information such as speed and battery level at a quick glance! The angle of inclination of the screen is designed to be comfortable so that everything can be seen while driving.
11 Inch Tubeless Off-Road Tires
- Specially designed, all-terrain extra-wide 11-inch tires
- Excellent grip and grip
- Super airtight material layer.
The KickScooter supports 3 riding modes:
- Eco – Drive – Sport
- 1 walking mode: walking assistance with max. speed of up to 5 kmh.
New Smart BMS 2.0 with 8 protection mechanisms protect battery safety when driving, charging and storing and maximize battery life:
Short Circuit Protection
Overcurrent Protection
Double Overcharge
Protection Double Over-Discharge
Protection Temperature Protection
Automatic Undervoltage Sleep Protection
IPX7 waterproof battery pack
The improved battery management system, BMS 2.0, now offers 3 new intelligent functions in addition to the existing protection functions: · Easily check the remaining time for a full charge · Schedule charging during low-cost hours · Battery Life Cycle and Battery Health Monitoring
What’s more, the IPX4 weatherproof design allows you to ride in a variety of weather conditions with ease.
Fast charging Full charging time: charge in about 4 hours 30 minutes and drive up to 10 km at 15 km/h Locate your e-scooter with Apple Find MySimply activate Apple Find My via the Segway-Ninebot app and pair it with your e-scooter. Then you can easily find your e-scooter with the “Find My” app on your iPhone if necessary.
Details
| Material Frame | Aluminium |
| Top speed | 20 km/h |
| Drive form | Rear-wheel drive |
| Battery range | 56 km |
| Battery range ECO mode | 70 km |
| Type Battery | Lithium-ion battery |
| Type: Power supply | Battery (permanently installed) |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery capacity | 12750 mAh |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Battery Performance | 597 Wh |
| Type Wheels | Tubeless off-road tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Gradeability in percent | 25 % |
| Suspension | Front and rear suspension |
| Details Suspension | Double telescopic suspension at the front and one suspension at the rear |
| Features | foldable |
| Front brake design | Electronic brake |
| Rear brake design | Dual disc brakes |
| Cockpit display | 3 inches |
| Reflectors | Front, side E-MARK reflectors and rear Z-MARK reflectors |
| Color | Red / Black |
| Length | 124.5 cm |
| Width | 63.8 cm |
| Diameter of wheels in inches | 11 “ |
| Ground clearance | 15.2 cm |
| Age recommendation | from 16 years |
| User weight maximum | 120 kg |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | License plate requirement Compulsory insurance |
| Languages Instruction manual | German (DE) English (EN) French (FR) Italian (IT) Polish (PL) |
| Warnings | none |
| Order note | Please note your inspection rights: You may test drive on the road or on private property with an insurance license plate or short-term license plate. We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that registration of the item and non-return of the relevant vehicle documents (e.g. CoC) or important accessories (e.g. vehicle keys) will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 96743657 |
















![Unicycle Unicycle PROFI 20 - Colour: black [Unicycles]](https://besinda.nl/wp-content/uploads/2026/01/1-8.avif)

Reviews
There are no reviews yet.