Description
Item description
Article No. 363 619 025 9
- 2000 Watt Bosch motor
- For two people and lots of luggage
- Range up to 60 km (two batteries up to 120 km)
- Removable lithium-ion battery
- Designed in Berlin
Immerse yourself in a new riding experience with the unu Move – the epitome of design and riding comfort. A single battery charge gives you a range of up to 60 km, and with two batteries, you can travel an impressive 120 km. The powerful 2 kW motor and innovative double-sided swingarm guarantee a comfortable ride. The stylish matte black finish of the unu Move gives this electric scooter a modern and elegant look.
Details
Show less
| Type: Motorcycle | L1e |
| Number of people | 2 |
| Display Cockpit | Battery charge level , turn signal indicator light, speed , mileage |
| equipment | Helmet compartment , side stand , folding footrests |
| Details Storage compartment | 2 batteries + 33 l (for 2 helmets or your belongings) 42 x 32 x 35 cm Gross storage capacity: 45 l |
| Scope of delivery | 1 x Battery charger, mirror and mounting tool starter kit box, jump starter, power bank |
| Color | black |
| Surface appearance | frosted |
| Color of seat | black |
| Type of power supply | Battery (replaceable) |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery capacity | 35 mAh |
| Battery charging time | 7 hours |
| reach | 60 km |
| drive | Rear-wheel drive |
| Continuous power output electric motor | 2000 W |
| Top speed | 45 km/h |
| Type of brake rear wheel | Hydraulic disc brake |
| Type of brake: front wheel | Hydraulic disc brake |
| Rear wheel brake operation | handbrake |
| Front wheel brake operation | handbrake |
| Type of light source: front light | LED |
| Type of bulb: rear light | LED |
| lighting | Low beam headlights , turn signals , brake lights, daytime running lights |
| Type of frame | steel tube frame |
| Frame material | Steel |
| Width | 68 cm |
| Weight | 88 kg |
| Tire size | 10″ |
| Height | 106 cm |
| length | 182 cm |
| maximum weight allowed | 237 kg |
| Required driver’s license | Car driving licence (B) or scooter driving licence (AM) |
| Ordering information | Please note your test drive rights: You are permitted to test drive the vehicle on public roads or private property using a temporary license plate or insurance plate. We accept a maximum distance of 5 km (as shown on the speedometer) as a test drive. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to register the item, as well as failure to return the relevant vehicle documents (e.g., Certificate of Conformity) or important accessories (e.g., vehicle keys), will result in a depreciation in value that you will be responsible for. |
| Manufacturer’s warranty | 2 years according to the warranty conditions |
| Note on dimensions | All measurements are approximate. |
| Note: Range | The stated range and maximum speed depend on factors such as total weight, road surface and tire pressure. |
| Assembly instructions | The item is delivered fully assembled. |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Legal obligations | Helmet required, insurance required |
| Special regulation | This item comes with an EU Certificate of Conformity (COC). With this certificate, the item can be registered with an insurance company of your choice to obtain the required insurance license plate. |







Reviews
There are no reviews yet.