Description
Product Description
- With a nominal power of 300W, they are more carefree and comfortable on the road
- Climbing angle up to 14%
- Top speed up to 20km/h
- Folds in just 3 seconds to wear
- Improved software, according to EN17128:2020 for a safe driving experience
The Xiaomi Electric Scooter 4 Lite features an innovative folding design that can be ready to use in just three seconds, and its compact dimensions (1110 x 490 x 1130 mm) make it the perfect companion for public transport and the trunk of your car. The rugged 8.5-inch pneumatic tires provide excellent shock absorption and improve driving safety through effective slip resistance.
Safety is a top priority with the Xiaomi Scooter: With a dual braking system consisting of drum brake on the rear wheel and E-ABS system on the front wheel, a short braking distance and safe stopping are guaranteed. The scooter also meets the latest EU safety standards (EN17128:2020), which gives you a worry-free ride.
In addition, the Xiaomi Electric Scooter 4 Lite offers the option of accessing real-time data on driving speed and battery level via the Xiaomi Home app. The Kinetic Energy Recovery System (KERS) optimizes battery usage and increases range, so you can travel longer.
Whether it’s for commuting to work or leisure trips on the weekend, the Xiaomi Electric Scooter 4 Lite is your solution for smart mobility in the city.
Details
| Material Frame | Aluminium |
| Handlebar material | Aluminium |
| Material handlebar grip | Rubber |
| Tread material | Aluminium |
| Surface layers | 1 |
| Material wheels | Rubber Plastic |
| Material Ball Bearings | Steel |
| Material mudguards | Plastic |
| Top speed | 20 km/h |
| Engine power | 300 W |
| Starter | Electric starter |
| Drive form | Hub drive |
| Battery Details | High-performance cells |
| Battery charging cycles | 500 |
| Battery range | 20 km |
| Type Battery | Lithium-ion battery |
| Type: Power supply | Battery (replaceable) |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 221 Wh |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Gradeability in percent | 14 % |
| Type Front Brake | Recuperation brake |
| Front brake design | Electromagnetic |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | Mechanical |
| Details Handles | non-slip |
| Intended use | Cruising |
| Level | Beginner Advanced |
| Cockpit display | Battery Level Speed Speed Level |
| Lighting Scooters | Bar Deck |
| Type of front bulb | LED |
| Type of rear bulb | LED |
| Reflectors | back side front |
| Stand | Kickstand |
| Facilities | Lighting speedometer with km counter |
| Length | 111 cm |
| Width | 49 cm |
| Weight Scooter | 15.9 kg |
| Age recommendation | from 16 years |
| User weight maximum | 100 kg |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | License plate requirement Compulsory insurance |
| Special regulation | This article is accompanied by an EU operating permit (so-called COC). With this, the article can be registered with an insurance company of your choice to obtain the required insurance plate. This article is accompanied by a general operating permit (ABE). |
| Still to be assembled | Handlebars |
| Languages Instruction manual | German (DE) English (EN) French (FR) |
| Warnings | Do not accelerate when going downhill and brake in time to slow down your speed. Dismount before steep inclines and push the scooter. Do not use a mobile phone or headphones while riding the scooter. Do not drive in the rain. Do not drive through puddles or other (water) obstacles. Do not take passengers, especially children. Warning: Wear a helmet, elbow pads, and knee pads. |
| Order note | Please note your inspection rights: You may test drive on the road or on private property with an insurance license plate or short-term license plate. We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that registration of the item and non-return of the relevant vehicle documents (e.g. CoC) or important accessories (e.g. vehicle keys) will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 39536738 |




















Reviews
There are no reviews yet.