Description
Product Description
- Powerful 60V – 2000W hub motor MAINTENANCE FREE
- Speed up to 45 km/h
- Road approval according to StVZO
- Extra wide and large 8″ tires with ~50 cm diameter
- Hydraulic disc brakes
Turn signals are optional accessories and can be ordered here from Otto
The powerful 2000 watt 60V hub motor in the rear wheel ensures power reserves in every situation. Gradients of up to 17% are therefore no problem for the elegant electric vehicle*. Thanks to hub motor technology, the drive is located directly in the rear wheel, so moving wear parts such as sprockets or chains are completely dispensed with and no maintenance work is required.
In addition to the large tires, the large hydraulic brakes also help to provide an extra plus in safety. The hydraulic brakes located on the front and rear wheels bring you to a safe stop even at high speeds. In addition, improved brake calipers are fitted as standard on the COCO II and have a precise pressure point.
Our COCO II plus can be driven with 2 people.
The COCO II is delivered with EU road approval. This means that you can easily get a small license plate from any insurance company.
The most important data at a glance
Speed: up to 45 km/h
Motor: 2000W – hub motor (peak power)
Weight: approx. 70 kg
Range: up to 50 km (only possible with additional battery)
Battery: 60V – 20 AH, lithium battery
Charging time: approx. 4-8 hours (depending on charger)
Climbing ability: up to 17 %
Dimensions in cm (assembled) LxWxH: 176 x 38 x 75
Luggage box under the seat
* Depending on battery type, riding style, payload and incline
Scope of delivery
: 1x COCO II plus – 45km/h
, 1x lithium battery built-in,
1x comfort seat strap,
1x LED lighting front & rear
, 1x charger
, 1x manual,
1x operating permit, road approval: EEC
* Pictures may vary!
TURN SIGNALS ARE OPTIONAL ACCESSORIES
Details
| Material Frame | Steel |
| Handlebar material | Steel |
| Material handlebar grip | Rubber |
| Tread material | Plastic |
| Material wheels | Rubber |
| Material Ball Bearings | Steel |
| Material mudguards | Plastic |
| Speed regulation | Throttle twist grip |
| Top speed | 45.00 km/h |
| Engine power | 2000 W |
| Engine Details | Maintenance-free High torque |
| Starter | Ignition lock |
| Drive form | Hub drive |
| Battery Details | Maintenance-free |
| Battery charging cycles | 1000 |
| Battery range | 20.00 km |
| Battery charging time | 6.00 hrs. |
| Type Battery | Lithium-ion |
| Type: Power supply | Battery (replaceable) |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium Ion |
| Number of batteries required | 1 pc. |
| Battery capacity | 20000.00 mAh |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Battery Performance | 1200.00 Wh |
| Voltage battery | 60.00 V |
| Type Wheels | Pneumatic tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Gradeability in percent | 17,00 % |
| Suspension | Suspension fork front , double shock absorber rear |
| Details Suspension | Front suspension fork, dual rear shock absorbers |
| Condition of the tread | non-slip |
| Features | Weather-resistant , high-torque |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | hydraulic disc brake |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | hydraulic disc brake |
| Details Handles | non-slip, weather-resistant, vibration-damping |
| Intended use | Road transport |
| Level | Beginner Advanced Professionals |
| Cockpit display | Speed Battery charge level Daily mileage Total mileage |
| Lighting Scooters | front of the suspension fork at the back of the splash guard |
| Type of front bulb | LED |
| Type of rear bulb | LED |
| Reflectors | on the side under the saddle |
| Stand | Kickstand |
| Facilities | Lighting Side stand Mirror Splash guard Speedometer with km counter Brake light charger |
| Material Saddle Cover | Faux leather |
| Saddle padding | Foam |
| Saddle features | weather-resistant upholstered |
| Wide Saddle | 20.00 cm |
| Saddle length | 29.00 cm |
| Seating position | upright |
| Tread pattern | non-slip |
| Tread height | 2.00 cm |
| Tread length | 60.00 cm |
| Wide tread | 31.00 cm |
| Tread thickness | 20.00 mm |
| Handlebar height | 114.00 cm |
| Seat height | 6,5 |
| Diameter wheels | 50 mm |
| Diameter of wheels in inches | 8 “ |
| Wide wheels | 20 mm |
| Wheelbase | 150.00 cm |
| Ground clearance | 10.00 cm |
| Weight Scooter | 55.00 kg |
| Installation instructions | Item is almost completely assembled |
| Age recommendation | from 16 years |
| User weight maximum | 150.00 kg |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | Moped test certificate |
| Legal obligations | Helmet obligation License plate obligation Insurance obligation |
| Special regulation | This article comes with a COC. With this, the article can be registered with a freely selectable insurance company to obtain the required insurance plate. |
| Still to be assembled | Handlebars & Mirrors |
| Languages Instruction manual | German |
| Warnings | Please refer to the operating instructions before use! |
| Order note | The charging time is an average. Depending on the charger and discharge of the scooter, the charging time is between 4-8 hours.The charging cycles can only be achieved with proper maintenance and storage. TURN SIGNALS ARE OPTIONAL ACCESSORIES – these can be purchased directly here at Otto |
| Driver’s seat available | Scooter has a driver’s seat |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 90565518 |














Reviews
There are no reviews yet.