Description
Item description
Article No. 718 723 602 2
- AEG ComfortDrive mid-motor
- LCD Multifunction Display
- Shimano Cues 10-speed derailleur gears
- Shimano hydraulic disc brake
- Fully integrated frame battery 36 volts, 15 Ah, 540 Wh
Show less
The Prophete Dice 3.0 MTB e-bike is a new addition to the product range and offers exceptional performance. This 29″ hardtail with a 48 cm frame is designed for riders who want to venture off-road. The large, smooth-rolling tires make the bike suitable for rough terrain. Unlike full-suspension models, the rigid rear triangle ensures less energy is lost while pedaling. The powerful 38-volt AEG ComfortDrive II mid-drive motor delivers 250 watts of power and a maximum torque of 70 Nm. A single battery charge allows for a range of up to 170 km (depending on riding style and terrain). The 15 Ah (540 Wh) lithium-ion battery is fully integrated into the frame and can only be removed with a key. The LCD multifunction display on the handlebars provides all the important information about the e-bike system, as all electronic components communicate via the CAN bus protocol. The control unit also allows you to activate the walk assist function if you need to dismount on a steep incline. The Shimano Cues 10-speed derailleur ensures smooth and precise shifting. The appropriate gearing, and with the hydraulic Shimano disc brakes, you’ll always maintain control off-road. The Suntour XCT aluminum suspension fork on the front wheel with 100 mm of travel provides additional comfort, absorbing even the harshest impacts from the terrain. This protects your wrists and forearms, even on rough descents. The Prophete MTB saddle is specially selected for this model and mounted on a patent seatpost. The gray/black matte Dice 3.0 is thus ideally equipped for your tours away from the city. However, if you intend to use it on public roads, you will need to add a lighting set, reflectors, and a bell. Included in the package are an instruction manual and the Prophete battery charger.
The tires may vary slightly in appearance.
Details
Weniger anzeigen
| Motor brand | AEG |
| Model Engine | ComfortDrive |
| Type of engine | Mid-engine |
| Motor position | bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine performance | 250 W |
| Motor power in V | 36 V |
| Motor power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type of power supply | Battery |
| Battery brand | Prophet |
| Battery model | fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 540 Wh |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery range | 110 km |
| Details Battery Range | Depending on driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Pushing aid |
| Frame material | aluminum |
| Frame type | Hardtail |
| Frame color | black |
| Frame height | 48 cm |
| Brand Fork | Suntour |
| Model Fork | XCT |
| Fork design | suspension fork |
| Color fork | black |
| Number of gears | 10 |
| Circuit type | chain drive |
| brand derailleur | Shimano |
| Model shifter | Cues |
| Front brake brand | Shimano |
| Front brake type | disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Rear brake brand | Shimano |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Wheel size | 29 inches (73.66 cm) |
| Handlebar color | black |
| Stem type | A-Head |
| Saddle brand | Prophet |
| Saddle type | MTB saddle |
| Saddle color | black |
| Seating position | sporty |
| Type E-bike | mountain bike |
| Area of ​​application | Everyday life , excursion , downhill race trail |
| Special features | Pedelec, electric bicycle for women and men, MTB |
| Weight of bicycle | 25 kg |
| Model year | 2025 |
| Scope of delivery | charger |
| Assembly instructions | Check the brakes. Straighten the handlebars. Check the gears. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | pedals |
| Area of ​​use | outside the scope of the German Road Traffic Act (StVZO) |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 150 kg |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |
| WEEE Reg. No. DE | 64402030 |
















Reviews
There are no reviews yet.