Description
Product Description
Item no. 2813141559
- Powerful 250 watt / 36 volt rear motor
- High-performance battery (Li-Ion) with 36 Volt / 16 Ah / 576 Wh
- 8-speed derailleur
- Disc brakes ensure your safety
- Battery range up to 100 kilometers
The Telefunken Fatbike FM350 with extra wide 4″ tires is not only an absolute visual highlight. The tires provide a pleasant driving experience, and you can also cruise comfortably off the paved roads – gravel roads or trails won’t stop you. The e-fat bike offers enormous grip and can therefore also be used off-road as an e-mountain bike. Obstacles such as mud, branches or curbs are easily rolled over. The suspension on the FM350 is taken from the tires, creating a low-maintenance bike with a high level of comfort with rigid suspension elements.
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | Shengyi |
| Engine model | DGW25N |
| Type Engine | Rear engine |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine Details | Maintenance-free |
| Number of support levels | 8 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Greenway |
| Battery position | semi-integrated |
| Battery Details | removable , lockable, maintenance-free |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 576 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery capacity | 16 mAh |
| Battery range | 100 km |
| Details Range Battery | depending on several factors in optimal conditions depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Type Power Plug | Euro flat plug (Type C-CEE 7/16) |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Trapezoidal frame |
| Finish Frame | Base coat décor |
| Colour Frame | black |
| Frame height | 50 cm |
| Type Fork | Telescopic fork |
| Fork design | Rigid fork |
| Fork color | black |
| Drive form | Chain drive |
| Number of gears | 8 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Gear lever | Gear lever |
| Details Pedals | non-slip |
| Material pedals | Plastic |
| Pedal Type | Platform pedal |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | Mechanical |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | Mechanical |
| Size Impeller | 26 inches (66.04 cm) |
| Wide tires in inches | 4 “ |
| Brand Tyres | Kenda |
| Model Tire | Juggernaut |
| Type Tire | Tubular tires |
| Type Rear Tire | Tubular tires |
| Bicycle valve | Dunlop valve |
| Type Handlebar | Mountain Bike Handlebars |
| Handlebar color | black |
| Handlebar grip features | Non-slip weather-resistant |
| Type Saddle | MTB saddle |
| Material Saddle Cover | Plastic |
| Saddle colour | black |
| Seating position | sporty |
| Type: E-Bike | Mountain biking |
| Application area | All Mountain Everyday Excursion Short Distance |
| Display Training Computer | Battery Level Total Mileage Speed Support Level |
| Languages Menu navigation | English (EN) |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men, MTB |
| Weight bike | 28.32 kg |
| Bike racks | Kickstand |
| Scope of Delivery | Battery charger |
| Installation instructions | Check the brakes. The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a competent person is recommended. Straighten the handlebars. |
| Still to be assembled | Handlebar Pedals |
| Area of use | outside the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 120 kg |
| Languages Instruction manual | German (DE) English (EN) French (FR) Italian (IT) Dutch (NL) |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 25822316 |









Reviews
There are no reviews yet.