Description
Product Description
Item no. SKU 6934845790
- AEG SportDrive mid-engine
- TFT Multifunction Display
- Shimano Cues 10-speed derailleur
- Shimano hydraulic disc brake
- Fully integrated frame battery 48 volts, 10 Ah, 480 Wh
Weniger anzeigen
The Prophete Dice 4.0 MTB e-bike sets new standards in terms of sportiness. It impresses with powerful dynamics, a modern design and high functionality. This fully is designed for demanding rides on uneven terrain and fast descents. The E-MTB is aimed at athletes who want to really pick up the pace while maintaining control of the 48 volt system. Thanks to the torque sensor, the system adapts exactly to your pedaling, allowing the bike to react dynamically to your riding style. The Dice 4.0 is perfect for challenging tours and steep mountain passages. For use in the city, however, you still have to equip it with a bell, reflectors and lighting in accordance with the StVZO. The AEG SportDrive II mid-motor delivers 250 watts of power and a maximum torque of 100 Nm, so it supports you powerfully on every climb. You can conveniently view and adjust five support levels on the full-colour TFT multifunction display to always keep track of speed, battery charge and selected support level. You control the e-bike via the control unit on the screwed comfort grip, while your hands remain securely on the oversized handlebars. A practical USB-C hub also allows you to charge your smartphone while driving. The 10 Ah lithium-ion battery with a capacity of 480 Wh is fully integrated into the frame and provides a range of up to 160 km depending on the riding style and surface – perfect for your mountain tours. The adjustable Suntour XCM air suspension fork with 120 mm travel and lockout function and the Suntour Edge rear shock effortlessly absorb bumps and jumps while providing excellent traction. The Shimano Cues 10-speed derailleur offers a precise selection of gear ratios that harmonize perfectly with the motor thanks to the gear sensor. Shimano hydraulic disc brakes on both wheels guarantee safe and consistent deceleration, no matter the conditions.
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | AEG |
| Engine model | SportDrive |
| Type Engine | Mid-engine |
| Engine position | Bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 48 V |
| Engine power in Nm | 100 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Model Battery | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 480 Wh |
| Voltage battery | 48 V |
| Battery range | 160 km |
| Details Range Battery | Depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Fully |
| Colour Frame | Night Rendezvous Blue |
| Frame height | 44 cm |
| Brand: Fork | Suntour |
| Model Fork | XCM with lockout function |
| Fork design | Suspension fork |
| Fork color | black |
| Number of gears | 10 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Cues |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Size Impeller | 27.5 inches (69.85 cm) |
| Handlebar color | black |
| Type Stem | A-Head |
| Brand Saddle | Prophets |
| Type Saddle | MTB Memory Saddle |
| Saddle colour | black |
| Seating position | sporty |
| Type: E-Bike | Mountain biking |
| Application area | Everyday Excursion Downhill Race Trail |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men, MTB |
| Weight bike | 28 kg |
| Model year | 2025 |
| Scope of Delivery | Charger |
| Installation instructions | Check the brakes. Straighten the handlebars. Check the circuit. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | outside the StVZO |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |










Reviews
There are no reviews yet.