Description
Item description
- Powerful 250 Watt / 36 Volt rear wheel motor
- High-performance battery (Li-Ion) with 36 volts / 10.4 Ah / 374.4 Wh
- V-brakes ensure safety
- Shimano 7-speed derailleur gears
- Battery range up to 50 kilometers
The range of a pedelec depends significantly on the following factors, among others:
– selected support level
– Bike load (weight of rider plus luggage)
– Terrain profile (flats/slopes/gradients)
– selected gear
– Surface (asphalt, dirt road, gravel road, forest floor, muddy surface)
– E-bike type and tires
– Tire pressure
– Battery charge level
– Outside temperature
– Wind conditions
– Cadence
Your personal range is determined by a combination of the factors mentioned above and can vary considerably, from approximately 25% to 150% of the stated range. The best range is achieved with medium assistance, the lowest possible gear, a high cadence, a total payload including luggage of 75 kg, maximum permissible tire pressure, a flat surface, an outside temperature of 20°C, no wind, an asphalt surface, and a fully charged battery. A pedelec should not be confused with a gasoline- or electric-powered vehicle. The range of a pedelec is the sum of human and electric power output.
Details
| Type E-bike | City bike |
| Area of ​​application | Everyday |
| Display Training computer | Battery charge level, support level |
| Special features | Pedelec, electric bicycle for women and men |
| equipment | Lighting , bell, mudguards |
| Weight of bicycle | 26 kg |
| bicycle rack | side stand |
| Frame material | Steel |
| Frame type | Hardtail |
| Frame design | Waveframe |
| Finish frame | powder-coated |
| Frame color | pitch black |
| Frame height | 45 cm |
| Type Fork | telescopic fork |
| Fork design | Rigid fork |
| Wheel size | 28 inches (71.12 cm) |
| Rim material | aluminum |
| Rim type | Tubular tire rim |
| Type of tire | Tubular tires |
| Rear tire type | Tubular tires |
| bicycle valve | Schrader valve |
| Tire pressure | 3 bar |
| Number of gears | 7 |
| Circuit type | derailleur gears |
| brand derailleur | Shimano |
| brand of front derailleur | Shimano |
| Hub details | free-roaming |
| gearshift lever | rotary handle |
| Type of chain guard | Chain guard |
| Pedal material | plastic |
| Front brake type | V-brake |
| Front brake design | mechanically |
| Front brake material | Steel |
| Rear brake type | V-brake |
| Rear brake design | mechanically |
| Rear brake material | Steel |
| Motor brand | Ananda |
| Type of engine | rear engine |
| Motor position | hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine performance | 250 W |
| Motor power in V | 36 V |
| Number of support levels | 5 |
| Type of power supply | Battery |
| Battery position | luggage rack |
| Battery details | removable |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 374.4 Wh |
| Battery capacity | 10400 mAh |
| Battery range | 50 km |
| Details Battery Range | depending on several factors, depending on driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Pushing aid |
| WEEE Reg. No. DE | 25822316 |
| Handlebar type | City handlebars |
| Handlebar material | Steel |
| Handlebar color | silver-colored |
| Handlebar grip material | rubber |
| Features of handlebar grip | ergonomically shaped, non-slip, weather-resistant |
| Stem material | aluminum |
| Type of saddle | City saddle |
| Saddle padding | foam |
| Saddle features | ergonomically shaped, padded, weather-resistant |
| Saddle color | black |
| Seating position | comfort-oriented |
| Seatpost material | Steel |
| Seatpost features | height adjustable |
| Seatpost fixation | seat clamp |
| Type of light source: front light | LED |
| Type of bulb: rear light | LED |
| reflectors | Front reflector, pedal reflectors, rear reflector, spoke reflectors |
| Details Front light | integrated reflector |
| Details rear light | integrated reflector |
| Scope of delivery | Battery charger |
| Assembly instructions | The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a qualified person is recommended. |
| Still to be assembled | Handlebars and pedals |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 150 kg |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |
















Reviews
There are no reviews yet.