Description
Item description
Article No. 609 369 222 0
- Powerful 250 Watt / 36 Volt front motor
- High-performance battery (Li-Ion) with 36.9 volts / 14.4 Ah / 531.3 Wh
- Aluminum frame with battery mount behind the seat tube and low-entry design
- Shimano 7-speed derailleur gears
- Battery range up to 100 kilometers
Weniger anzeigen
The Telefunken RC822 city e-bike impresses above all with its powerful front motor, which, in combination with the long-lasting battery, enables a range of up to 100 km, providing reliable support even on longer journeys. The seat tube battery is not only particularly powerful but, thanks to its clever positioning, is also less visually obtrusive and, with its low center of gravity, improves handling. With its step-through frame and removable shopping basket, this comfortable e-bike is a true all-rounder. The 7-speed Shimano derailleur gears ensure you’ll find the right gear for any terrain, allowing you to reach your destination quickly and effortlessly. A modern LCD display provides you with all the essential information during your ride, such as speed and distance traveled. Enjoy relaxed cycling tours thanks to the comprehensive comfort package, which includes a city comfort saddle, handlebars with ergonomic grips, a practical shopping basket, and a rear rack.
Your personal range is determined by a combination of factors and can vary considerably, ranging from approximately 25% to 150% of the stated range. The best range is achieved with medium assistance, the lowest possible gear, a high cadence, maximum permissible tire pressure, a flat surface, an outside temperature of 20°C, no wind, an asphalt surface, and a fully charged battery. A pedelec should not be confused with a gasoline- or electric-powered vehicle. The range of a pedelec is the sum of human and electric power output.
Details
Show less
| Type E-bike | City bike |
| Area of ​​application | Everyday life, excursion , short trip , long trip, day trip |
| Display Training computer | Battery charge level, distance , total mileage, speed , odometer, lights, support level |
| Languages ​​Menu navigation | German (DE) English (EN) |
| Special features | Electric bicycle, women’s/men’s, 28 inch, 36.9 V, 531.3 Wh battery, pedelec |
| equipment | Lights, bicycle computer, luggage rack , bell, basket, mudguards |
| Weight of bicycle | 24 kg |
| bicycle rack | side stand |
| Frame material | aluminum |
| Frame type | Hardtail |
| Frame design | Waveframe |
| Finish frame | Undercoat decoration |
| Frame color | white |
| Frame height | 48 cm |
| Brand Fork | zoom |
| Model Fork | 730 AMS |
| Material fork | aluminum |
| Type Fork | telescopic fork |
| Fork design | suspension fork |
| Suspension fork | steel springs |
| Details Suspension Fork | Adjustable mechanically without lockout |
| Suspension travel | 45 mm |
| Fork damping | mechanically |
| Details Damping Fork | integrated |
| Color fork | black |
| Finish fork | painted |
| Wheel size | 28 inches (71.12 cm) |
| Rim material | aluminum |
| Rim type | Hollow chamber rim |
| Spoke material | Steel |
| Tire brand | Kenda |
| Type of tire | Tubular tires |
| Rear tire type | Tubular tires |
| Tire details | Reflective stripes |
| bicycle valve | Schrader valve |
| Tire pressure | 3.5 bar |
| Drive type | Chain drive |
| Number of gears | 7 |
| Circuit type | derailleur gears |
| brand derailleur | Shimano |
| Model shifter | Tourney |
| brand sprocket | Shimano |
| Model gear ring | MF-TZ500-7-CP |
| Number of chainrings | 1 |
| Number of sprockets | 7 |
| Number of teeth on the pinion | 14 |
| Number of teeth on the pinion up to | 28 |
| Hub details | free-roaming |
| Dimensions of crank arm | 170 mm |
| brand gearshift lever | Shimano |
| Model gearshift lever | SL-RS36-7R |
| gearshift lever | rotary handle |
| Pedal details | non-slip |
| Front brake type | V-brake |
| Rear brake type | V-brake |
| Motor brand | Ananda |
| Model Engine | M129 |
| Type of engine | Front engine |
| Motor position | hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine performance | 250 W |
| Motor power in V | 36 V |
| Motor power in Nm | 40 Nm |
| Engine details | brushless, maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type of power supply | Battery |
| Battery brand | Greenway |
| Battery position | seat tube |
| Battery details | High-performance cells , removable , lockable, maintenance-free |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 531.3 Wh |
| Battery voltage | 36.9 V |
| Battery capacity | 14400 mAh |
| Battery charging time | 7 hours |
| Battery range | 100 km |
| Details Battery Range | depending on several factors under optimal conditions and driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Starting aid Push aid |
| Type of mains plug | Euro flat plug (type C-CEE 7/16) |
| WEEE Reg. No. DE | 25822316 |
| Handlebar brand | ZOOM |
| Handlebar type | City handlebars |
| Handlebar color | black |
| Wide handlebars | 600 mm |
| Handlebar grip material | plastic |
| Features of handlebar grip | ergonomically shaped, non-slip, weather-resistant |
| Handlebar clamp type | handlebar clamp plate |
| brand stem | ZOOM |
| Stem type | shaft |
| Stem features | adjustable angle and height |
| Saddle brand | Selle Royal |
| Saddle model | Alpine |
| Saddle type | City saddle |
| Saddle cover material | imitation leather |
| Saddle padding | gel |
| Saddle features | ergonomically shaped, padded, non -slip, weather-resistant |
| Saddle color | black |
| Wide saddle | 18 cm |
| Saddle length | 25.5 cm |
| Seating position | comfort-oriented |
| Type of seatpost | Patented seatpost |
| Seatpost features | height adjustable |
| Seatpost length | 300 mm |
| Seatpost diameter | 27.2 mm |
| Saddle clamp diameter | 31.8 mm |
| Frame properties | reinforced |
| Type of light source: front light | LED |
| Brightness of front light | 30 lx |
| Type of bulb: rear light | LED |
| reflectors | Front reflector, pedal reflectors, reflector strips, rear reflector |
| Details Front light | integrated reflector, side visibility , waterproof housing |
| Details rear light | integrated reflector, waterproof housing |
| Scope of delivery | Battery charger |
| Assembly instructions | Check the brakes. The item is almost fully pre-assembled. Final assembly by a qualified person is recommended. Straighten the handlebars. |
| Still to be assembled | Handlebars and pedals |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Required driver’s license | no |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 120 kg |
| Languages ​​Operating/Assembly Instructions | German (DE) English (EN) French (FR) Italian (IT) Dutch (NL) |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |












Reviews
There are no reviews yet.