Description
Product Description
Item no. 9592654315
- E-scooter with road approval and general operating permit (ABE) tested by KBA
- Powerful 350 watt / 36 volt electric motor with 36 volt / 13 Ah battery
- 10″ pneumatic tyres for a high level of driving comfort even on uneven terrain
- Foldable with small pack size and disc brakes ensure your safety
- Battery range up to 50 kilometres
The street-legal Telefunken Synergie S950 with ABE convinces with its extensive equipment. In addition to the large 10″ pneumatic tires for a high level of riding comfort even on uneven terrain, the e-scooter has a 350 watt motor and a 36V/13Ah battery, which enables a maximum range of up to 50 kilometers. Furthermore, the S950 is completely foldable, so in addition to the foldable and height-adjustable handlebar, it also has foldable handles. This allows it to be stowed away even in the smallest of spaces. In addition to the large footboard for a secure stand, two disc brakes ensure a reliable braking effect.
Details
Weniger anzeigen
| Material Frame | Aluminium |
| Handlebar material | Aluminium |
| Material handlebar grip | Plastic |
| Tread material | Aluminium |
| Material wheels | Rubber |
| Material Ball Bearings | Steel |
| Material mudguards | Steel |
| Speed regulation | Finger throttle grip |
| Top speed | 20 km/h |
| Engine power | 350 W |
| Engine Details | Maintenance-free |
| Drive form | Hub drive |
| Battery Details | Maintenance-free |
| Battery range | 50 km |
| Battery charging time | 6.5 hours |
| Type Battery | Lithium-ion battery |
| Type: Power supply | Battery (permanently installed) |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery capacity | 13000 mAh |
| Battery Performance | 468 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Type Wheels | Pneumatic tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Suspension | Rear Shock Absorber Front Shock Absorber |
| Details Suspension | Central shock absorber |
| Condition of the tread | non-slip |
| Features | height-adjustable, foldable , infinitely height-adjustable |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | Mechanical |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | Mechanical |
| Details Handles | ergonomically shaped, foldable, non-slip |
| Cockpit display | Battery Charge Level Speed Mileage Daily Mileage |
| Lighting Scooters | Handlebars |
| Type of front bulb | LED |
| Type of rear bulb | LED |
| Reflectors | back side front |
| Ständer | Seitenständer |
| Ausstattung | Beleuchtung Fußständer Klingel Tacho mit km-Zähler |
| Muster Trittfläche | Druck |
| Farbe | schwarz |
| Länge | 121 cm |
| Breite | 59 cm |
| Länge zusammengeklappt | 121 cm |
| Breite zusammengeklappt | 22 cm |
| Höhe zusammengeklappt | 39 cm |
| Höhe Trittfläche | 17 cm |
| Länge Trittfläche | 51 cm |
| Breite Trittfläche | 22 cm |
| Stärke Trittfläche | 90 mm |
| Höhe Lenker | 102,5 cm |
| Höhe Lenker verstellbar bis | 119 cm |
| Durchmesser Räder | 265 mm |
| Durchmesser Räder in Zoll | 10 “ |
| Breite Räder | 62 mm |
| Radstand | 93 cm |
| Bodenfreiheit | 9 cm |
| Gewicht Scooter | 22 kg |
| Montagehinweise | Der Artikel wird vollständig montiert geliefert. |
| Altersempfehlung | ab 14 Jahren |
| Benutzergewicht maximal | 98,5 kg |
| Nutzungsbereich | innerhalb der StVZO |
| Benötigte Fahrerlaubnis | keine |
| Legal obligations | License plate requirement Compulsory insurance |
| Special regulation | This article is accompanied by a general operating permit (ABE). |
| Warnings | No warnings required |
| Order note | Please note your inspection rights: You may test drive on the road or on private property with an insurance license plate or short-term license plate. We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that registration of the item and non-return of the relevant vehicle documents (e.g. CoC) or important accessories (e.g. vehicle keys) will result in a loss of value that you will have to bear. |
| Driver’s seat available | Scooter does not have a driver’s seat |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 25822316 |










Reviews
There are no reviews yet.