Description
Item description
- 2000 Watt – BLDC Motor – Maintenance-free
- Extra-large tires with a diameter of almost 30 cm
- Dual disc brakes at the front
- Road legal up to 50 km/h
- Luggage rack mount included
The image shows a model with optional equipment – turn signals and basket are OPTIONAL accessories.
Whether the Forca needs to be transported or is not in use, it can be folded up compactly in just a few seconds with two simple steps. When folded, the scooter fits in almost all cars, motorhomes, garages, etc. When the handlebars are folded down, the mechanism automatically locks into place, and the scooter can then be carried by the handlebar stem.
Standard easy-to-read LCD display for showing all important information
– speed
– battery
– mileage
– performance mode
Highly efficient 48V BLDC motor. No wear. Maintenance-free and high torque. The new motors impress with their fast response and superior performance, virtually without resistance and maintenance-free.
The Forca Scooter comes standard with large 30 cm diameter tires, resulting in significantly more stable and safer handling. The sophisticated shock absorber mechanism has also been further improved with the new “Black Suspension” shock absorber, making it less susceptible to dirt and moisture – even dirt roads and rough terrain are now easily navigable!
Unlike some other electric scooters, our battery can be easily removed. This makes transport easier and also allows you to charge the battery indoors while the scooter is parked outside. The charging adapter is an optional accessory.
The luggage rack makes it easy to mount accessories such as top cases or baskets in just a few steps.
The image shows a model with optional equipment – turn signals and basket are OPTIONAL accessories.
Technical specifications:
Speed: up to 50 km/h;
Motor: 2000W – BLDC motor;
Weight: approx. 37 kg (scooter, battery depending on configuration)
; Charging time: approx. 6-8 hours;
Dimensions in cm (assembled) L x W x H: 128 x 61 x 111;
Model color: Black;
Battery: 18Ah lead-acid gel battery
The image shows a model with optional equipment – turn signals and basket are OPTIONAL accessories.
Scope of delivery
FORCA electric scooter:
mirror set,
registration document
, seat
, 18AH lead-acid gel battery
The image shows a model with optional equipment – turn signals and basket are OPTIONAL accessories.
Details
| Frame material | Steel |
| Handlebar material | Steel |
| Handlebar grip material | rubber |
| Material of tread surface | Wood |
| Wheel material | rubber |
| Ball bearing material | Steel |
| Mudguard material | plastic |
| Speed ​​control | throttle grip |
| Top speed | 50.00 km/h |
| Engine performance | 2000 W |
| Engine details | maintenance-free, brushless |
| starter | ignition switch |
| Drive type | Chain drive |
| Battery details | maintenance-free |
| Battery charging cycles | 350 |
| Battery charging time | 6.00 hours |
| Battery type | Lead gel |
| Type of power supply | Battery (replaceable) |
| Battery/accumulator technology | Lead gel |
| Number of batteries required | 1 pc. |
| Battery capacity | 18000.00 mAh |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Battery performance | 864.00 Wh |
| Battery voltage | 48.00 V |
| Type of wheels | Rubber tires |
| Number of wheels | 2 pcs. |
| Climbing ability in percent | 15.00% |
| suspension | available |
| Suspension details | mute |
| Characteristics | foldable, portable, weatherproof, high draft |
| Front brake type | Dual disc brakes |
| Front brake design | mechanical dual disc brake |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | mechanical disc brake |
| Details Handles | non-slip, weather-resistant, vibration-damping |
| Level | Beginners |
| Display Cockpit | Speed, battery charge level, trip distance, total distance |
| Scooter lighting | Front steering column, rear luggage rack |
| Type of light source front | LED |
| Type of rear light source | LED |
| reflectors | available |
| Stand | side stand |
| equipment | Lighting, horn, side stand , display, front and rear mudguards, turn signals , luggage rack |
| Saddle cover material | faux leather |
| Saddle padding | Yes |
| Saddle features | weatherproof, height-adjustable, removable |
| Wide saddle | 25.00 cm |
| Saddle length | 27.00 cm |
| Seating position | variable |
| Patterned tread surface | wood-colored |
| Length when folded | 125.00 cm |
| Width when folded | 61.00 cm |
| Height when folded | 60.00 cm |
| Height of tread surface | 1.20 cm |
| Length of tread surface | 50.00 cm |
| Wide tread surface | 28.00 cm |
| Thickness of tread surface | 12.00 mm |
| Handlebar height | 111.00 cm |
| Seat height | 80 |
| Seat height adjustable up to | 87 |
| Wheel diameter | 30 mm |
| Wheel diameter in inches | 6.5″ |
| Wide wheels | 100 mm |
| wheelbase | 100.00 cm |
| Ground clearance | 10.00 cm |
| Scooter weight | 34.00 kg |
| Assembly instructions | The item is almost fully assembled. |
| Age recommendation | Ages 16 and up |
| Maximum user weight | 108.00 kg |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Required driver’s license | You should hold at least an A1 motorcycle license or the B196 car license extension, which can be obtained without a driving test. The driving privileges are, of course, included in license category A. |
| Legal obligations | Helmet required, license plate required, insurance required |
| Still to be assembled | Handlebars, mirrors, saddle, battery, license plate holder, small parts, connectors |
| Languages ​​Operating/Assembly Instructions | German (DE) |
| Warning notices | Read the instruction manual before use! |
| Ordering information | The stated charging time is an average value. Depending on the charger and the initial discharge level, the charging time is between 4 and 8 hours. The number of charging cycles can only be achieved with proper maintenance and storage. Turn signals and basket are optional accessories – these can be purchased directly from Otto. |
| Driver’s seat available | The scooter has a driver’s seat. |
| WEEE Reg. No. DE | 90565518 |
















Reviews
There are no reviews yet.