Description
Item description
- AEG ComfortDrive 36 Volt mid-drive motor
- Fully integrated frame battery 36 volts, 10 Ah, 360 Wh
- Shimano hydraulic disc brakes
- Shimano Nexus 7-speed hub gear
- LED headlight 40 lux
The e-bike’s drive system is discreet, quiet, and fully integrated into the frame. The 36-volt AEG ComfortDrive II mid-drive motor with freewheel assists you while pedaling up to a speed of 25 km/h. The 250-watt motor, as well as the lights, are powered by the 10 Ah SideClick battery (360 Wh). Depending on riding style and terrain, ranges of up to 110 km are possible. You can conveniently read the current system information on the clear LCD display on the handlebars. All electronic components are connected via the CAN bus protocol and provide up-to-date data about the e-bike system.
Various support levels and a maximum torque of 70 Nm ensure a smooth riding experience and ample power. A total of five support levels are available, which you can select via the control unit on the comfort handlebars. You also switch on the lights here. Thanks to the constant power supply, the 40 LUX LED headlight and the LED taillight remain illuminated even when stationary, providing increased visibility and safety. The handlebars also feature the twist shifter for the perfectly matched Shimano Nexus 7-speed internal gear hub and the brake levers for the Shimano hydraulic disc brakes. Both the front and rear wheels of the Urbanicer 3.8 are equipped with these powerful brakes. Despite a frame height of only 46 cm, the Urbanicer 3.8 offers a high level of comfort. The memory foam saddle and the patented seatpost ensure a pleasant riding experience. Naturally, the Prophete e-bike complies with German road traffic regulations (StVZO), and a charger and user manual are included.
Details
| Motor brand | AEG |
| Model Engine | ComfortDrive |
| Type of engine | Mid-engine |
| Motor position | bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine performance | 250 W |
| Motor power in V | 36 V |
| Motor power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type of power supply | Battery |
| Battery brand | Prophet |
| Battery model | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 360 Wh |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery range | 110 km |
| Details Battery Range | depending on driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Pushing aid |
| Frame material | aluminum |
| Frame type | Hardtail |
| Frame color | silver |
| Frame height | 46 cm |
| Brand Fork | Prophet |
| Model Fork | Rigid fork |
| Material fork | aluminum |
| Fork design | Rigid fork |
| Color fork | silver |
| Number of gears | 7 |
| Circuit type | hub gear |
| brand derailleur | Shimano |
| Model shifter | Nexus |
| Front brake brand | Shimano |
| Front brake type | disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Rear brake brand | Shimano |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Wheel size | 20 inches (50.80 cm) |
| Handlebar color | black |
| Stem type | A-head |
| Saddle brand | Prophet |
| Saddle type | Memory Foam |
| Saddle color | black |
| Seating position | sporty |
| Type of light source: front light | LED |
| Brightness of front light | 40 lx |
| Type of bulb: rear light | LED |
| Parking lights | Yes |
| reflectors | Pedal reflectors, reflector strips |
| Details Front light | with parking lights |
| Details rear light | with parking lights |
| Type E-bike | Urban bike |
| Area of ​​application | Everyday trip Short trip Long trip Day trip |
| Special features | Pedelec, electric bicycle for women and men |
| equipment | Lighting, bicycle stand , luggage rack , chain guard, bell |
| bicycle rack | Hermann Slyde rear kickstand |
| Model year | 2025 |
| Scope of delivery | charger |
| Assembly instructions | Check the brakes. Check the gears. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | pedals |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 150 kg |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |
| WEEE Reg. No. DE | 64402030 |










Reviews
There are no reviews yet.