Description
Product Description
- AEG mid-motor ComfortDrive 36 Volt
- Fully integrated frame battery 36 volts, 15 Ah, 540 Wh
- Shimano hydraulic disc brakes
- Shimano Altus 8-speed derailleur
- LED Headlight 90 Lux
The safety features, such as the 90 LUX LED headlight and rear light, both powered by the battery, help keep you visible even in low light conditions. They shine brightly and permanently even when stationary, so that there is visibility even in the dark season. The Continental Ride City reflective tires with puncture stop offer additional safety, because they reflect the light of other road users and thus protect against being overlooked.
The frame height of the trekking e-bike with diamond frame construction is 54 cm and you have the option of adapting the e-bike individually to your needs, be it through the adjustable Suntour NEX suspension fork, the angle-adjustable stem, or the 8-speed derailleur from Shimano, ensures a pleasant riding experience on different surfaces. And with the hydraulic disc brakes, you’re always in control, no matter how challenging the track is. Overall, the Explorer 3.8 is a thoughtful and comfortable option for trekking enthusiasts looking for value for money.
There may be slight differences in the saddle due to adjustments – this is an equivalent or higher-quality replacement.
Details
| Engine brand | AEG |
| Engine model | ComfortDrive |
| Type Engine | Mid-engine |
| Engine position | Bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Model Battery | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery range | 170 km |
| Details Range Battery | depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Colour Frame | Silver |
| Frame height | 54 cm |
| Brand: Fork | Suntour |
| Model Fork | NEX |
| Material Fork | Aluminium |
| Fork design | Suspension fork |
| Fork color | black |
| Number of gears | 8 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Altus |
| Chain guard | Chain guard ring |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Size Impeller | 28 inches (71.12 cm) |
| Handlebar color | black |
| Type Stem | A-head |
| Features Stem | Angle adjustable |
| Brand Saddle | Prophets |
| Type Saddle | Memory Foam |
| Saddle colour | black |
| Seating position | sporty |
| Type of bulb front light | LED |
| Strength Lighting Front Light | 90 lx |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Yes |
| Reflectors | Pedal Reflectors Reflector Strips |
| Details Front Light | with parking light |
| Details Rear Light | with parking light |
| Type: E-Bike | Trekking bike |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Long Distance Day Trip |
| Special features | Pedelec, electric bike for men |
| Facilities | Lighting Bicycle Rack Luggage Rack Chain Guard Bell |
| Weight bike | 27 kg |
| Bike racks | Chain guard |
| Model year | 2025 |
| Scope of Delivery | Charger |
| Installation instructions | Check the brakes. Check the circuit. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | within the StVZO |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |






















Reviews
There are no reviews yet.