Description
Product Description
- AEG mid-motor ComfortDrive 36 Volt
- Fully integrated frame battery 36 volts, 15 Ah, 540 Wh
- Shimano hydraulic disc brakes
- Shimano Altus 8-speed derailleur
- LED Headlight 90 Lux
The safety features, such as the 90 LUX LED headlight and rear light, both powered by the battery, help keep you visible even in low light conditions. They shine brightly and permanently even when stationary, so that there is visibility even in the dark season. The Continental Ride City reflective tires with puncture stop offer additional safety, because they reflect the light of other road users and thus protect against being overlooked.
The frame height of the trekking e-bike with diamond frame construction is 50 cm and you have the option of adapting the e-bike individually to your needs, be it through the adjustable Suntour NEX suspension fork, the angle-adjustable stem, or the 8-speed derailleur from Shimano, ensures a pleasant riding experience on different surfaces. And with the hydraulic disc brakes, you’re always in control, no matter how challenging the track is. Overall, the Explorer 3.8 is a thoughtful and comfortable option for trekking enthusiasts looking for value for money.
There may be slight differences in the saddle due to adjustments – this is an equivalent or higher-quality replacement.
Details
| Engine brand | AEG |
| Engine model | ComfortDrive |
| Type Engine | Mid-engine |
| Engine position | Bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Model Battery | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery range | 170 km |
| Details Range Battery | depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Colour Frame | Silver |
| Frame height | 50 cm |
| Brand: Fork | Suntour |
| Model Fork | NEX |
| Material Fork | Aluminium |
| Fork design | Suspension fork |
| Fork color | black |
| Number of gears | 8 |
| Typ Schaltung | Kettenschaltung |
| Marke Schaltwerk | Shimano |
| Modell Schaltwerk | Altus |
| Kettenschutz | Kettenschutzring |
| Marke Vorderbremse | Shimano |
| Typ Vorderbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Vorderbremse | hydraulisch |
| Marke Hinterbremse | Shimano |
| Typ Hinterbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Hinterbremse | hydraulisch |
| Größe Laufrad | 28 Zoll (71,12 cm) |
| Farbe Lenker | schwarz |
| Typ Vorbau | A-head |
| Eigenschaften Vorbau | winkelverstellbar |
| Marke Sattel | Prophete |
| Typ Sattel | Memory Foam |
| Farbe Sattel | schwarz |
| Sitzposition | sportlich |
| Art Leuchtmittel Frontlicht | LED |
| Stärke Beleuchtung Frontlicht | 90 lx |
| Art Leuchtmittel Rücklicht | LED |
| Standlicht | ja |
| Reflektoren | Pedalreflektoren Reflektorstreifen |
| Details Frontlicht | mit Standlicht |
| Details Rücklicht | mit Standlicht |
| Typ E-Bike | Trekkingrad |
| Einsatzbereich | Alltag Ausflug Kurzstrecke Langstrecke Tagesausflug |
| Besondere Merkmale | Pedelec, Elektrofahrrad für Damen |
| Ausstattung | Beleuchtung Fahrradständer Gepäckträger Kettenschutz Klingel |
| Gewicht Fahrrad | 27 kg |
| Fahrradständer | Kettenschutz |
| Modelljahr | 2025 |
| Lieferumfang | Ladegerät |
| Montagehinweise | Bremsen prüfen. Schaltung prüfen. Schrauben nachziehen. |
| Noch zu montieren | Pedale |
| Nutzungsbereich | innerhalb der StVZO |
| Rechtliche Pflichten | keine rechtlichen Pflichten |
| Zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Bestellhinweis | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |






















Reviews
There are no reviews yet.