Description
Product Description
- e-novation rear engine
- LCD multifunction display with walking assistance
- Shimano 8-speed derailleur
- Shimano hydraulic disc brake
You operate the functions of your e-bike on the handlebars. Via the LCD multifunction display, you can control the light, push aid, and support level via the control unit and at the same time you will be shown how your speed and battery level are. To ensure that you always change to the right gear even on long tours, you can use a thumb switch to operate a precise 8-speed derailleur from Shimano. The 8 gears are optimally matched to each other so that you can continue to drive as dynamically as possible without much energy loss when shifting gears.
For your safety, there are hydraulic disc brakes on the front and rear wheels, which you can operate comfortably and powerfully from the handlebars. Another safety feature is the lighting. The 40 LUX headlight from Prophete and the rear light in the strutless luggage rack ensure good visibility in the dark. The Continental Ride City tyres with reflective stripes also play their part in ensuring your safety. The lights are powered by the battery so that they shine brightly even when stationary or at low speed. The charger is of course included, as is the user manual.
Details
| Engine brand | E-novation |
| Engine model | Rear Wheel Motor |
| Type Engine | Rear engine |
| Engine position | Hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 40 Nm |
| Engine Details | Brushless maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Battery position | Fully integrated |
| Battery Details | High-performance cells can be removed |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Details Range Battery | depending on several factors in optimal conditions depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Diamond frame |
| Colour Frame | Black matt |
| Frame height | 54 cm |
| Brand: Fork | SR Suntour |
| Model Fork | SF14-NEX |
| Material Fork | Aluminium |
| Details Suspension Fork | adjustable |
| Fork color | Black |
| Number of gears | 8 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Altus |
| Details Hub | free-range |
| Gear lever | Gear lever |
| Details Pedals | non-slip |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Front brake design | hydraulic |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Rear brake design | hydraulic |
| Size Impeller | 28 inches (71.12 cm) |
| Size rear wheel | 28 inches (71.12 cm) |
| Type Handlebar | Trekking Handlebars |
| Handlebar color | Black |
| Material Stem | Aluminium |
| Features Stem | Angle adjustable |
| Brand Saddle | Prophets |
| Type Saddle | Trekking saddle |
| Saddle colour | Black |
| Seating position | sporty |
| Type: Seatpost | Patent seatpost |
| Seatpost features | Height adjustable |
| Type of bulb front light | LED |
| Strength Lighting Front Light | 40 lx |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Rear light |
| Type: E-Bike | Trekking bike |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Long Distance Travel |
| Special features | Pedelec, electric bike for men |
| Facilities | Lighting Bicycle Rack Luggage Rack Bell |
| Bike racks | Rear Wheel Stand |
| Model year | 2024 |
| Installation instructions | Check the brakes. Check the wheels, straighten the handlebars. Check the circuit. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |






















Reviews
There are no reviews yet.