Description
Product Description
Item no. SKU 8472621832
- Hydraulic disc brake
- SR Suntour – Suspension Fork
- Brose Drive T Mag mid-motor
- SRAM 12-speed derailleur
- Battery with 630Wh
Weniger anzeigen
Optics, power and performance. The MONTIS 7.0i is not only powerful, but also visually sophisticated. With its sporty Race Face cockpit, the fully integrated e-MTB hardtail offers excellent stiffness and control, while the 1×12 SRAM Eagle drivetrain ensures smooth shifting and a wide gear range. The Brose Drive T MAG motor with 70 Nm torque and 630 Wh battery offers reliable pedaling support and ensures effortless climbing off-road or even in the city. All relevant tour data, such as range, can be read at any time from the BROSE display. On top of that, there is the FISCHER E-Connect app including navigation function.
24-month warranty on all batteries – 5-year after-purchase warranty on all batteries – 10-year warranty on frame breakage – Professional home repair service for e-bikes (24 months in case of warranty)
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | Brose |
| Engine model | Drive T Mag |
| Type Engine | Mid-engine |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 4 |
| Type: Power supply | Battery |
| Battery Details | Removable lockable |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 630 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery capacity | 17500 mAh |
| Battery charging time | 5.8 hours |
| Battery range | 150 km |
| Details Range Battery | depending on several factors |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Diamond frame |
| Finish Frame | matt |
| Colour Frame | Purple-Red |
| Frame height | 43 cm |
| Brand: Fork | SR Suntour |
| Model Fork | XCM32 |
| Fork design | Suspension fork |
| Travel | 100 mm |
| Fork color | black |
| Drive form | Chain drive |
| Number of gears | 12 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | SRAM |
| Model rear derailleur | SX 11-50 |
| Number of chainrings | 38 |
| Material crank | Aluminium |
| Pedal crank dimensions | 170 mm |
| Brand: Gear lever | SRAM |
| Gear lever | Triggers |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Diameter front brake disc | 180 mm |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Rear brake disc diameter | 160 mm |
| Size Impeller | 29 inches (73.66 cm) |
| Brand Tyres | Maxxis |
| Model Tire | Rekon |
| Bicycle valve | Schrader Valve |
| Brand: Handlebar | Race Face |
| Handlebar material | Aluminium |
| Handlebar color | black |
| Wide handlebars | 740 mm |
| Material handlebar grip | Rubber |
| Handlebar grip features | ergonomically shaped, non-slip, weather-resistant |
| Handlebar clamp | 31.8 mm |
| Material Stem | Aluminium |
| Type Stem | Ahead |
| Type Saddle | MTB saddle |
| Saddle colour | black |
| Seating position | sporty |
| Seatpost material | Aluminium |
| Type: Seatpost | Patent seatpost |
| Seatpost fixation | Seat clamp |
| Seatpost diameter | 31.6 mm |
| Type of bulb front light | LED |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Front Light Taillight |
| Type: E-Bike | Mountain biking |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Long Distance Day Trip |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men, MTB |
| Facilities | Lighting Bike Computer Bike Stand Bell |
| Weight bike | 26 kg |
| Bike racks | Rear Wheel Stand |
| Scope of Delivery | Battery Charger Battery Key Light Kit Lock Tool |
| Installation instructions | The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a competent person is recommended. Straighten the handlebars. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | within the StVZO |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 135 kg |
| Languages Instruction manual | German (DE) English (EN) French (FR) Italian (IT) Dutch (NL) Spanish (ES) |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 82629851 |



















Reviews
There are no reviews yet.