Description
Item description
Article No. 533 086 174 6
- Hydraulic disc brake
- RockShox suspension fork
- Brose Drive S Alu mid-drive motor
- SRAM 12-speed derailleur gears
- 504Wh battery
Show less
This enduro full-suspension e-bike will get your heart racing as you ride over root-covered sections, rocky terrain, or flowing trails. The sensitive response of the Brose Drive S mid-drive motor with 90 Nm of torque makes every climb a pleasure, conserving energy and concentration. Downhill, the suspension components with 150 mm of travel each guarantee pure riding fun.
24-month warranty on all batteries – 5-year replacement guarantee on all batteries – 10-year warranty against frame breakage – Professional on-site repair service for e-bikes (24 months in case of warranty claims).
Details
Show less
| Motor brand | Brose |
| Model Engine | Drive S Alu |
| Type of engine | Mid-engine |
| Top speed | 25 km/h |
| Motor power in Nm | 90 Nm |
| Number of support levels | 4 |
| Type of power supply | Battery |
| Battery details | removable lockable |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 504 Wh |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery capacity | 14000 mAh |
| Battery charging time | 4.6 hours |
| Battery range | 120 km |
| Details Battery Range | depending on several factors |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Pushing aid |
| Frame material | aluminum |
| Frame type | Fully |
| Frame design | Diamond frame |
| Finish frame | frosted |
| Frame color | black |
| Frame height | 44 cm |
| Brand Fork | Rock Shox |
| Model Fork | FS RECON SILVER RL |
| Fork design | suspension fork |
| Suspension travel | 150 mm |
| Color fork | black |
| Drive type | Chain drive |
| Number of gears | 12 |
| Circuit type | chain drive |
| brand derailleur | SRAM |
| Model shifter | SX 11-50 chain drive |
| Number of chainrings | 38 |
| Crank arm material | Steel |
| Dimensions of crank arm | 160 mm |
| brand gearshift lever | SRAM |
| gearshift lever | gearshift lever |
| Front brake brand | Shimano |
| Front brake type | disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Front brake disc diameter | 203 mm |
| Rear brake brand | Shimano |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Rear brake disc diameter | 180 mm |
| brand balance bike | Schürmann |
| Wheel size | 27.5 inches (69.85 cm) |
| Tire brand | Maxxis |
| Tire model | VR: ASSEGAI HR: REKON |
| bicycle valve | Schrader valve |
| Handlebar brand | Race Face |
| Handlebar material | aluminum |
| Handlebar color | black |
| Wide handlebars | 780 mm |
| Handlebar grip material | rubber |
| Features of handlebar grip | ergonomically shaped, non-slip, weather-resistant |
| Handlebar clamp | 35 mm |
| Stem material | aluminum |
| Stem type | Ahead |
| Saddle type | MTB saddle |
| Saddle color | black |
| Seating position | sporty |
| Type of seatpost | Patented seatpost |
| Seatpost fixation | seat clamp |
| Seatpost diameter | 31.6 mm |
| Type of light source: front light | LED |
| Type of bulb: rear light | LED |
| Parking lights | Front light, rear light |
| Type E-bike | mountain bike |
| Area of ​​application | Everyday trip Short trip Long trip Day trip |
| Special features | Pedelec, electric bicycle for women and men, MTB |
| equipment | Bicycle lights , computer, bell |
| Weight of bicycle | 26 kg |
| Scope of delivery | Battery charger, battery key, lighting set, lock, tool |
| Assembly instructions | The item is almost fully pre-assembled. Final assembly by a qualified person is recommended. Straighten the handlebars. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | pedals |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 135 kg |
| Languages ​​Operating/Assembly Instructions | German (DE) English (EN) French (FR) Italian (IT) Dutch (NL) Spanish (ES) |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |
| WEEE Reg. No. DE | 56299029 |
















Reviews
There are no reviews yet.