Description
Product Description
Item no. SKU 5716710838
- E-bike with powerful rear-wheel drive 250 watts / 36 volts
- Integrated high-performance battery (Li-Ion) with 36 volts / 13 Ah / 468 Wh
- E-mountain bike with 27.5 inch tires and Shimano 8-speed derailleur
- Fully e-MTB with hydraulic disc brakes and LCD display
- Range of one battery charge up to 100 kilometres
Weniger anzeigen
The M936 Fully e-bike from Telefunken convinces with state-of-the-art technology in a sporty design. The powerful rear motor of the pedelec is optimally tuned and supports you whether in everyday life or in open terrain. The high-performance battery is well protected. Thanks to the integration into the aluminium frame, the battery is optimally protected against external influences – the battery can be removed for charging in just a few simple steps. With the 8-speed Shimano derailleur, you will find the right gear ratio for every terrain and always reach your destination quickly. The modern and adjustable LCD display provides you with all the important information during the ride, such as speed and the distance traveled. Shimano’s hydraulic disc brakes ensure your safety even at higher speeds. The 27.5-inch wheels of the e-MTB ensure the best directional stability and agile handling. The Shock Dual Air frame shock and the Suntour suspension fork absorb shocks and bumps on rough ground. The Telefunken mountain bike is suitable for men and women.
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | Ananda |
| Engine model | M131 |
| Type Engine | Rear engine |
| Engine position | Hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 40 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Phylion |
| Battery position | Fully integrated |
| Battery Details | High-performance cells can be removed |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 468 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery capacity | 13000 mAh |
| Battery range | 100 km |
| Details Range Battery | depending on several factors in optimal conditions depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Model Frame | Fully E-MTB |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Fully |
| Finish Frame | lacquered |
| Colour Frame | Granite Grey |
| Frame height | 46 cm |
| Brand: Fork | SR Suntour |
| Model Fork | XCM32 |
| Fork design | Suspension fork |
| Suspension fork | Steel springs |
| Details Suspension Fork | adjustable |
| Damping fork | Mechanical |
| Fork color | black |
| Drive form | Chain drive |
| Number of gears | 8 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Details of the circuit | RapidFire |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Altus |
| Brand Front Derailleur | Shimano |
| Model Front Derailleur | Altus |
| Type Front Derailleur | Top Swing |
| Number of chainrings | 1 |
| Number of sprockets | 8 |
| Chain guard | Chain Guard |
| Type: Chain guard | open |
| Details Pedals | non-slip |
| Pedal Type | Platform pedal |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | hydraulic |
| Diameter front brake disc | 900 mm |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | hydraulic |
| Rear brake disc diameter | 1400 mm |
| Size Impeller | 27.5 inches (69.85 cm) |
| Size rear wheel | 27.5 inches (69.85 cm) |
| Brand Tyres | CST |
| Type Tire | Tubular tires |
| Type Rear Tire | Tubular tires |
| Brand: Handlebar | ZOOM |
| Model Handlebar | MTB-AL |
| Type Handlebar | Mountain Bike Handlebars |
| Handlebar color | black |
| Wide handlebars | 680 mm |
| Material handlebar grip | Plastic |
| Handlebar grip features | Non-slip weather-resistant |
| Brand Saddle | Selle Royal |
| Model Saddle | MTB |
| Type Saddle | MTB saddle |
| Material Saddle Cover | Plastic |
| Saddle features | Non-slip weather-resistant |
| Saddle colour | black |
| Seating position | sporty |
| Seat height minimum | 86.3 cm |
| Maximum seat height | 106.5 cm |
| Type: E-Bike | Mountain biking |
| Application area | All Mountain Everyday Excursion Freeride Short Distance Long Distance Travel Day Trip Trail |
| Display Training Computer | Battery Level Distance Total Kilometers Speed Support Level |
| Special features | Pedelec, Electric Bike, Women, Men, MTB, Fully |
| Weight bike | 23.62 kg |
| Scope of Delivery | Battery charger |
| Installation instructions | The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a competent person is recommended. Straighten the handlebars. |
| Still to be assembled | Handlebar Pedals |
| Area of use | outside the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 125 kg |
| Languages Instruction manual | German (DE) English (EN) |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 25822316 |

















Reviews
There are no reviews yet.