Description
Product Description
Item no. 7187236022
- AEG ComfortDrive mid-engine
- LCD Multifunction Display
- Shimano Cues 10-speed derailleur
- Shimano hydraulic disc brake
- Fully integrated frame battery 36 volts, 15 Ah, 540 Wh
Weniger anzeigen
The Prophete Dice 3.0 MTB e-bike is a new addition to the range and offers exceptional performance. This 29″ hardtail with a frame height of 48 cm is aimed at riders who want to go off the beaten track. The large, smooth-running tires make the bike suitable for unpaved terrain. In contrast to full-suspension models, the rigid rear end ensures that less energy is lost when pedaling. The powerful 38 volt AEG ComfortDrive II mid-motor delivers 250 watts of power and a maximum torque of 70 Nm. With one battery charge, the motor enables ranges of up to 170 km (depending on driving style and surface). The 15 Ah (540 Wh) lithium-ion battery is fully integrated into the frame and can only be removed with a key. On the LCD multifunction display on the handlebars, you always have all the important information about the e-bike system at a glance, as all electronic components communicate with each other via the CAN bus protocol. You can also activate the push aid on the control unit if you have to descend on a steep climb. The Shimano Cues 10-speed derailleur ensures the right gear ratio, and with the hydraulic Shimano disc brakes, you always stay in control off-road. Additional comfort is provided by the Suntour XCT aluminium suspension fork on the front wheel with 100 mm travel, which absorbs the heaviest shocks from the ground. This way, your wrists and forearms are protected even on rough descents. The Prophete MTB saddle is specially selected for the model and mounted on a patent seatpost. The grey/black matt Dice 3.0 is therefore well equipped for your tours away from the city. However, if you want to use it in traffic, you will need to retrofit a lighting kit, reflectors and a bell. Included in the delivery are an instruction manual and the Prophete charger for the battery.
The tyres may differ visually.
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | AEG |
| Engine model | ComfortDrive |
| Type Engine | Mid-engine |
| Engine position | Bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 70 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Model Battery | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery range | 110 km |
| Details Range Battery | Depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Colour Frame | black |
| Frame height | 48 cm |
| Brand: Fork | Suntour |
| Model Fork | XCT |
| Fork design | Suspension fork |
| Fork color | black |
| Number of gears | 10 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Cues |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Typ Vorderbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Vorderbremse | hydraulisch |
| Marke Hinterbremse | Shimano |
| Typ Hinterbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Hinterbremse | hydraulisch |
| Größe Laufrad | 29 Zoll (73,66 cm) |
| Farbe Lenker | schwarz |
| Typ Vorbau | A-Head |
| Marke Sattel | Prophete |
| Typ Sattel | MTB Sattel |
| Farbe Sattel | schwarz |
| Sitzposition | sportlich |
| Typ E-Bike | Mountainbike |
| Einsatzbereich | Alltag Ausflug Downhill Race Trail |
| Besondere Merkmale | Pedelec, Elektrofahrrad für Damen und Herren, MTB |
| Gewicht Fahrrad | 25 kg |
| Modelljahr | 2025 |
| Lieferumfang | Ladegerät |
| Montagehinweise | Bremsen prüfen. Lenker gerade stellen. Schaltung prüfen. Schrauben nachziehen. |
| Noch zu montieren | Pedale |
| Nutzungsbereich | außerhalb der StVZO |
| Rechtliche Pflichten | keine rechtlichen Pflichten |
| Zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |





![Unicycle Unicycle PROFI 20 - Colour: black [Unicycles]](https://besinda.nl/wp-content/uploads/2026/01/1-8.avif)




Reviews
There are no reviews yet.