Description
Product Description
Item no. SKU 3477634525
- Enovation Rear Engine
- LCD Multifunction Display
- Shimano Alivio 9-speed derailleur
- Shimano hydraulic disc brake
- Fully integrated frame battery 48 volts, 10 Ah, 480 Wh
Weniger anzeigen
The Prophete Dice 2.0 E-MTB is a true all-rounder in the Prophete range. With its 29″ tires and a frame height of 48 cm, this hardtail offers a smooth and stable ride, even on uneven terrain. Equipped with a powerful 48 volt enovation rear motor that delivers 250 watts of power with a maximum torque of 46 Nm, it provides assistance that almost feels like a “push”. The 10 Ah (480 Wh) lithium-ion battery, which is fully integrated into the frame, enables ranges of up to 130 km, depending on driving style and terrain. In addition, the bike offers a practical push aid for steep climbs, so you can effortlessly push the e-MTB up the mountain without pedaling – perfect for even more fun on the next descent. You can read all the important information about the bike on the LCD multifunction display. Get details about the motor’s assist level, battery level, and speed. On the control unit, you can also control the push aid and, after a StVZO-compliant retrofit, also the lighting. No lighting is integrated from the factory. The Dice 2.0 is also equipped with the CAN bus protocol, which allows the electronic components to communicate with each other and enable precise evaluations. For gears and brakes, Prophete relies on Shimano technology. The hydraulic disc brakes and the 9-speed Alivio derailleur offer you reliable performance on any terrain. The Suntour XCT suspension fork with 100 mm travel absorbs even the hardest shocks, so your wrists and forearms are protected. Due to the rigid rear end, the e-bike benefits from better power transmission and higher stiffness, which is especially advantageous on longer off-road tours. The scope of delivery includes the appropriate charger for the battery and an operating manual.
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | enovation |
| Type Engine | Rear engine |
| Engine position | Hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 48 V |
| Engine power in Nm | 46 Nm |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Model Battery | Fully integrated |
| Battery position | Frame |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 480 Wh |
| Voltage battery | 48 V |
| Battery range | 130 km |
| Details Range Battery | Depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Colour Frame | sand beige |
| Frame height | 48 cm |
| Brand: Fork | Suntour |
| Model Fork | XCT |
| Fork design | Suspension fork |
| Fork color | black |
| Number of gears | 9 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Alivio |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Typ Vorderbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Vorderbremse | hydraulisch |
| Marke Hinterbremse | Shimano |
| Typ Hinterbremse | Scheibenbremse |
| Bauart Hinterbremse | hydraulisch |
| Größe Laufrad | 29 Zoll (73,66 cm) |
| Farbe Lenker | schwarz |
| Typ Vorbau | A-Head |
| Marke Sattel | Prophete |
| Typ Sattel | MTB Sattel |
| Farbe Sattel | schwarz |
| Sitzposition | sportlich |
| Typ E-Bike | Mountainbike |
| Einsatzbereich | Alltag Ausflug Downhill Race Trail |
| Besondere Merkmale | Pedelec, Elektrofahrrad für Damen und Herren, MTB |
| Gewicht Fahrrad | 26 kg |
| Modelljahr | 2025 |
| Lieferumfang | Ladegerät |
| Montagehinweise | Bremsen prüfen. Lenker gerade stellen. Schaltung prüfen. Schrauben nachziehen. |
| Noch zu montieren | Pedale |
| Nutzungsbereich | außerhalb der StVZO |
| Rechtliche Pflichten | keine rechtlichen Pflichten |
| Zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Bestellhinweis | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |










Reviews
There are no reviews yet.