Description
Product Description
Item no. SKU 3147880096
- Approx. 55 km range
- 7-speed Shimano derailleur
- 36 V, 10 Ah lithium-ion battery, removable
- 250 watt rear motor, 5 support level
- Disc brake front & rear + LED lighting
Weniger anzeigen
The GS5 folding electric bike from the GreenStreet brand impresses with its looks, functionality and the strength of the electric motor. The pedelec is foldable and offers you maximum riding comfort thanks to the thick tires. Whether on the coast or in the mountains, it is the perfect companion! The special shape of the frame makes it easy to get started on this electric bike. The folding bike has an aluminum frame and can be transported in any camper or van and in most trunks. The e-bike impresses with its 250 W rear-wheel motor and a range of up to 55 km. To ensure that you can make good progress on any surface, the folding bike is equipped with Kenda Fat Tires, an adjustable suspension fork and disc brakes. The 36 V, 10 Ah lithium-ion battery is removable and can be fully charged at any standard household socket in 5-6 hours. The LED lighting can be conveniently switched on and off via the display. Furthermore, a bell and a USB port are included as standard. Think about the possibilities that are available when you are on the road with the GS5 folding e-bike. Be it on the way to work or during leisure and travel, the GS5 electric folding bike will be your faithful companion! The low-entry e-bike is StVZO compliant!
Details
Weniger anzeigen
| Engine brand | Xiongda |
| Type Engine | Rear engine |
| Engine position | Hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 40 Nm |
| Engine Details | Brushless maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery Battery |
| Brand Battery | EVE |
| Model Battery | Li Ion |
| Battery position | Frame |
| Battery Details | High-performance cells , removable , lockable, maintenance-free |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 360 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Battery charging cycles | 600 |
| Battery charging time | 6 hours |
| Battery range | 55 km |
| Details Range Battery | depending on payload, degree of use, terrain and temperature depending on several factors |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Type Power Plug | Safety plug (type EF-CEE 7/7) |
| Material Frame | Aluminium |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Folding frame |
| Colour Frame | anthracite |
| Frame height | 40 cm |
| Brand: Fork | IT |
| Material Fork | Aluminum and steel |
| Type Fork | Telescopic fork |
| Fork design | Suspension fork |
| Details Suspension Fork | adjustable hydraulic |
| Travel | 45 mm |
| Fork color | black |
| Finish fork | lacquered |
| Drive form | Chain drive |
| Number of gears | 7 |
| Type Circuit | Derailleur gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Brand Front Derailleur | Shimano |
| Number of chainrings | 1 |
| Number of sprockets | 7 |
| Details Hub | free-range |
| Brand Crank | Prowheel |
| Material crank | Aluminium |
| Pedal crank dimensions | 170 mm |
| Brand: Gear lever | Shimano |
| Gear lever | Gear lever |
| Details Pedals | foldable non-slip |
| Material pedals | Plastic |
| Pedal Type | Folding pedal |
| Brand Front Brake | Karasawa |
| Model Front Brake | Mechanical disc brake |
| Type Front Brake | Disc brake |
| Front brake design | Mechanical |
| Material front brake | Aluminium |
| Diameter front brake disc | 160 mm |
| Brand Rear Brake | Karasawa |
| Model Rear Brake | Mechanical disc brake |
| Type Rear Brake | Disc brake |
| Rear brake design | Mechanical |
| Rear brake material | Aluminium |
| Rear brake disc diameter | 160 mm |
| Size Impeller | 20 inches (50.80 cm) |
| Wide tires in inches | 4 “ |
| Material rim | Aluminium |
| Material Spokes | Aluminium |
| Brand Tyres | Kenda |
| Type Tire | Tubular fat tire |
| Type Rear Tire | Tubular fat tire |
| Bicycle valve | Schrader valve (car valve) |
| Tire pressure | 2 bar |
| Type Handlebar | Folding Handlebars |
| Handlebar material | Aluminium |
| Handlebar color | black |
| Handlebar height | 120 cm |
| Maximum handlebar height | 135 cm |
| Wide handlebars | 59 mm |
| Material handlebar grip | Rubber |
| Handlebar grip features | Ergonomically shaped, non-slip |
| Type Handlebar Clamp | Handlebar clamp buckle |
| Material Stem | Aluminium |
| Brand Saddle | Selle-Royal |
| Material Saddle Cover | Plastic |
| Saddle padding | Gel |
| Saddle features | Tilt-adjustable weather-resistant |
| Saddle colour | black |
| Wide Saddle | 19 cm |
| Saddle length | 26 cm |
| Seating position | upright |
| Seat height minimum | 80 cm |
| Maximum seat height | 105 cm |
| Seatpost material | Aluminium |
| Seatpost features | Height adjustable |
| Seatpost fixation | Seat clamp |
| Seatpost diameter | 30 mm |
| Features Frame | foldable |
| Type of bulb front light | LED |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Front Light Taillight |
| Reflectors | Front reflector , reflective strips on the wheels, rear reflector |
| Details Front Light | Continuous light can be controlled via display |
| Details Rear Light | Continuous light can be controlled via display |
| Type: E-Bike | Folding bike |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Travel Day Trip Trail |
| Display Training Computer | Battery Level Total Mileage Speed Mileage Daily Mileage Support Level |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men |
| Facilities | Lighting Bike Computer Bicycle Stand Bell Mudguards |
| Weight bike | 27 kg |
| Bike racks | Kickstand |
| Scope of Delivery | Battery, charger, 2 keys, user manual incl. declaration of conformity |
| Installation instructions | The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a competent person is recommended. |
| Still to be assembled | Handlebars |
| Age recommendation | from 14 years |
| Warnings | Attention! Use only under the direct supervision of adults. |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 147 kg |
| Languages Instruction manual | German (DE) |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 11927414 |
















Reviews
There are no reviews yet.