Description
Item description
Article No. 475 101 021 7
- Approximately 55 km range
- 7-speed Shimano derailleur gears
- 36V, 10Ah lithium-ion battery, removable
- 250 Watt rear motor, 5 support levels
- Front and rear disc brakes + LED lighting
Show less
The GreenStreet GS5 step-through e-bike impresses with its stylish design, functionality, and powerful electric motor. This foldable pedelec offers maximum riding comfort thanks to its wide tires. Whether you’re on the coast or in the mountains, it’s the perfect companion! The unique frame design makes getting on and off this electric bike incredibly easy. The folding frame is made of aluminum and can be easily transported in any camper van or car trunk. This e-bike boasts a powerful 250W rear-wheel motor and a range of up to 60 km. To ensure smooth riding on any terrain, the folding bike is equipped with Kenda Fat Tires, an adjustable suspension fork, and disc brakes. The 36V, 10Ah lithium-ion battery is removable and can be fully charged in 5-6 hours using any standard household outlet. The LED lights can be conveniently switched on and off via the display. A bell and a USB port are also included as standard. Consider the possibilities that open up when you’re out and about with the GS5 e-folding bike. Whether commuting to work or planning leisure and travel, the GS5 electric folding bike will be your faithful companion! This step-through e-bike complies with German road traffic regulations (StVZO)!
Details
Show less
| Motor brand | Xiongda |
| Type of engine | rear engine |
| Motor position | hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine performance | 250 W |
| Motor power in V | 36 V |
| Motor power in Nm | 40 Nm |
| Engine details | brushless, maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type of power supply | Battery ​ |
| Battery brand | EVE |
| Battery model | Li-ion |
| Battery position | Frame |
| Battery details | High-performance cells , removable , lockable, maintenance-free |
| Battery/accumulator technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery performance | 360 Wh |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Battery charging cycles | 600 |
| Battery charging time | 6 hours |
| Battery range | 55 km |
| Details Battery Range | depending on payload, utilization rate, terrain and temperature, depending on several factors |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Pushing aid |
| Type of mains plug | Schuko plug (Type EF-CEE 7/7) |
| Frame material | aluminum |
| Frame type | Hardtail |
| Frame design | Folding frame |
| Frame color | gray |
| Frame height | 40 cm |
| Brand Fork | IT |
| Material fork | Aluminium and steel |
| Type Fork | telescopic fork |
| Fork design | suspension fork |
| Details Suspension Fork | adjustable hydraulically |
| Suspension travel | 45 mm |
| Color fork | black |
| Finish fork | painted |
| Drive type | Chain drive |
| Number of gears | 7 |
| Circuit type | chain drive |
| brand derailleur | Shimano |
| brand of front derailleur | Shimano |
| Number of chainrings | 1 |
| Number of sprockets | 7 |
| Hub details | free-roaming |
| brand of crank | Prowheel |
| Crank arm material | aluminum |
| Dimensions of crank arm | 170 mm |
| brand gearshift lever | Shimano |
| gearshift lever | gearshift lever |
| Pedal details | foldable, non -slip |
| Pedal material | plastic |
| Pedal type | Folding pedal |
| Front brake brand | Karasawa |
| Front brake model | Mechanical disc brake |
| Front brake type | disc brake |
| Front brake design | mechanically |
| Front brake material | aluminum |
| Front brake disc diameter | 160 mm |
| Rear brake brand | Karasawa |
| Rear brake model | Mechanical disc brake |
| Rear brake type | disc brake |
| Rear brake design | mechanically |
| Rear brake material | aluminum |
| Rear brake disc diameter | 160 mm |
| Wheel size | 20 inches (50.80 cm) |
| Tire width in inches | 4 “ |
| Rim material | aluminum |
| Spoke material | aluminum |
| Tire brand | Kenda |
| Type of tire | Tubular tire fat tire |
| Rear tire type | Tubular tire fat tire |
| bicycle valve | Schrader valve (car valve) |
| Tire pressure | 2 bar |
| Handlebar type | Folding bike handlebars |
| Handlebar material | aluminum |
| Handlebar color | black |
| Handlebar height | 120 cm |
| Maximum handlebar height | 135 cm |
| Wide handlebars | 59 mm |
| Handlebar grip material | rubber |
| Features of handlebar grip | ergonomically shaped, non -slip |
| Handlebar clamp type | handlebar clamp buckle |
| Stem material | aluminum |
| Saddle brand | Selle-Royal |
| Saddle cover material | plastic |
| Saddle padding | gel |
| Saddle features | tilt-adjustable, weather-resistant |
| Saddle color | black |
| Wide saddle | 19 cm |
| Saddle length | 26 cm |
| Seating position | upright |
| minimum seat height | 80 cm |
| Maximum seat height | 105 cm |
| Seatpost material | aluminum |
| Seatpost features | height adjustable |
| Seatpost fixation | seat clamp |
| Seatpost diameter | 30 mm |
| Frame properties | foldable |
| Type of light source: front light | LED |
| Type of bulb: rear light | LED |
| Parking lights | Front light, rear light |
| reflectors | Front reflector, reflective strips on the wheels, rear reflector |
| Details Front light | Continuous light controllable via display |
| Details rear light | Continuous light controllable via display |
| Type E-bike | Folding bike |
| Area of ​​application | Everyday life , excursion , short trip, day trip, trail |
| Display Training computer | Battery charge level, total mileage, speed, odometer, trip mileage , support level |
| Special features | Pedelec, electric bicycle for women and men |
| equipment | Lights , bicycle computer, bicycle stand , bell, mudguards |
| Weight of bicycle | 27 kg |
| bicycle rack | side stand |
| Scope of delivery | Battery, charger, 2 keys, user manual including declaration of conformity, lighting set |
| Assembly instructions | The item is almost completely pre-assembled. Final assembly by a qualified person is recommended. |
| Still to be assembled | handlebars |
| Age recommendation | Ages 14 and up |
| Warning notices | Warning! Use only under the direct supervision of an adult. |
| Area of ​​use | within the German Road Traffic Licensing Regulations (StVZO) |
| Required driver’s license | no |
| Legal obligations | no legal obligations |
| maximum weight allowed | 147 kg |
| Languages ​​Operating/Assembly Instructions | German (DE) |
| Ordering information | Please note your inspection rights: We accept a maximum test drive of 5 km as shown on the odometer. If you drive more than 5 km, you will be responsible for any depreciation in value upon return. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g., vehicle keys, etc.) will result in a depreciation in value that you will be liable for. |
| WEEE Reg. No. DE | 11927414 |
















Reviews
There are no reviews yet.