Description
Product Description
- AEG mid-motor ComfortDrive
- LCD multifunction display with walking assistance
- Shimano Nexus 7-speed hub gear
- Shimano hydraulic disc brake
This range is perfect for people who want to go on longer trips with their e-bike. To ensure that you always get into the right gears, the SHIMANO NEXUS 7-speed hub gear has been installed, which you can easily operate with the twist grip switch on the handlebars. The brake levers of the hydraulic disc brakes, as well as the LCD multifunction display with its control unit can also be found on the handlebars. The display functions include information display, lighting, push aid and USB-C charging.
In addition to the disc brakes, which bring you powerfully and well-dosed to a standstill, the 90 lux LED headlight from PROPHETE and the rear light with parking light function shine brightly. The lights are permanently supplied with energy via the e-bike battery. The safety factor is also increased by the Double Fighter II reflex and puncture stop tires from Continental. Of course, this model will also be equipped with the CAN bus protocol, which ensures that all electronic components communicate with each other in real time.
Details
| Engine brand | AEG |
| Engine model | ComfortDrive |
| Type Engine | Mid-engine |
| Engine position | Bottom bracket |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 70 Nm |
| Engine Details | Brushless maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Battery position | Fully integrated |
| Battery Details | High-performance cells can be removed |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery range | 170 km |
| Details Range Battery | depending on several factors in optimal conditions depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Wave frame |
| Colour Frame | Grey |
| Frame height | 48 cm |
| Brand: Fork | SR Suntour |
| Model Fork | NEX E25 |
| Material Fork | Aluminium |
| Details Suspension Fork | adjustable |
| Fork color | Black |
| Number of gears | 7 |
| Type Circuit | Hub gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Nexus |
| Details Hub | free-range |
| Gear lever | Twist handle |
| Chain guard | Chain protection box |
| Type: Chain guard | Chain protection box |
| Details Pedals | non-slip |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Front brake design | hydraulic |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Rear brake design | hydraulic |
| Size Impeller | 28 inches (71.12 cm) |
| Size rear wheel | 28 inches (71.12 cm) |
| Type Handlebar | Trekking Handlebars |
| Handlebar color | Black |
| Material Stem | Aluminium |
| Type Stem | Ahead |
| Features Stem | Angle adjustable |
| Brand Saddle | Prophets |
| Type Saddle | City Saddle |
| Saddle features | upholstered |
| Saddle colour | Black |
| Seating position | upright |
| Type: Seatpost | Patent seatpost |
| Seatpost features | Height adjustable |
| Type of bulb front light | LED |
| Strength Lighting Front Light | 90 lx |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Rear light |
| Type: E-Bike | City bike |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Long Distance Travel |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men |
| Facilities | Lighting Bicycle Rack Luggage Rack Chain Guard Bell |
| Weight bike | 27 kg |
| Bike racks | Rear Wheel Stand |
| Model year | 2024 |
| Installation instructions | Check the brakes. Check the wheels, straighten the handlebars. Check the circuit. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |





















Reviews
There are no reviews yet.