Description
Product Description
- e-novation front engine
- LCD multifunction display with walking assistance
- Shimano Nexus 7-speed hub gear
- Shimano hydraulic disc brake
Of course, the Prophete Geniesser City e-bike is equipped with StVZO regulations ex works, but you will also find some important safety aspects here. The hydraulic disc brakes ensure safe and fast braking on the front and rear wheels, and the lighting system with 40 lux LED headlight and rear light in the strutless luggage rack reliably ensures your visibility in road traffic. Since the battery is constantly supplied with power, you remain visible even when stationary or at low speeds.
In addition to safety components, such as lighting and brakes, the equipment of this e-bike also includes comfort components. The precise Shimano NEXUS 7-speed hub gear changes gears precisely, the Prophete city saddle ensures a comfortable seat and the adjustable Suntour NEX suspension fork absorbs the heaviest shocks when riding on choppy surfaces, for example. In addition, you have the option of adjusting the Geniesser e-bike perfectly to your physical needs. The wave frame comes with a frame height of 48 cm and you can adjust the saddle and handlebar height on the patent seat post or on the angle-adjustable aluminium stem.
Details
| Type: E-Bike | City bike |
| Application area | Everyday Excursion Short Distance Long Distance Travel |
| Special features | Pedelec, electric bike for women and men |
| Facilities | Lighting Bicycle Rack Luggage Rack Chain Guard Bell |
| Weight bike | 27 kg |
| Bike racks | Rear Wheel Stand |
| Model year | 2024 |
| Type Frame | Hardtail |
| Frame design | Wave frame |
| Colour Frame | Grey/ Black |
| Frame height | 48 cm |
| Brand: Fork | SR Suntour |
| Model Fork | NEX E25 |
| Material Fork | Aluminium |
| Details Suspension Fork | adjustable |
| Fork color | Black |
| Size Impeller | 28 inches (71.12 cm) |
| Size rear wheel | 28 inches (71.12 cm) |
| Wide tires in inches | 1 “ |
| Number of gears | 7 |
| Type Circuit | Hub gear |
| Brand: Rear derailleur | Shimano |
| Model rear derailleur | Nexus |
| Details Hub | free-range |
| Gear lever | Twist handle |
| Chain guard | Chain protection box |
| Type: Chain guard | Chain protection box |
| Details Pedals | non-slip |
| Brand Front Brake | Shimano |
| Front brake design | hydraulic |
| Brand Rear Brake | Shimano |
| Rear brake design | hydraulic |
| Engine brand | E-novation |
| Engine model | Front engine |
| Type Engine | Front engine |
| Engine position | Hub |
| Top speed | 25 km/h |
| Engine power | 250 W |
| Engine power in V | 36 V |
| Engine power in Nm | 40 Nm |
| Engine Details | Brushless maintenance-free |
| Number of support levels | 5 |
| Type: Power supply | Battery |
| Brand Battery | Prophets |
| Battery position | Fully integrated |
| Battery Details | High-performance cells can be removed |
| Battery/rechargeable battery technology | Lithium-ion (Li-ion) |
| Battery Performance | 540 Wh |
| Voltage battery | 36 V |
| Battery range | 120 km |
| Details Range Battery | depending on several factors in optimal conditions depending on the driving style |
| Number of batteries | 1 pc. |
| Driving aids | Walking Assist |
| WEEE-Reg.-Nr. DE | 64402030 |
| Type Handlebar | Trekking Handlebars |
| Handlebar color | Black |
| Material Stem | Aluminium |
| Features Stem | Angle adjustable |
| Brand Saddle | Prophets |
| Type Saddle | City Saddle |
| Saddle colour | Black |
| Seating position | upright |
| Type: Seatpost | Patent seatpost |
| Seatpost features | Height adjustable |
| Type of bulb front light | LED |
| Strength Lighting Front Light | 90 lx |
| Type Bulb Rear Light | LED |
| Parking light | Rear light |
| Installation instructions | Check the brakes. Check the wheels, straighten the handlebars. Check the circuit. Tighten the screws. |
| Still to be assembled | Pedals |
| Area of use | within the StVZO |
| Required driving licence | none |
| Legal obligations | No legal obligations |
| Permissible total weight | 150 kg |
| Order note | Please note your test rights: We accept a maximum distance of 5 km according to the speedometer as a test drive. If you have driven more than 5 km, you will have to bear the loss of value if you return it. Please also note that failure to return the relevant vehicle documents or important accessories (e.g. vehicle keys, etc.) in particular will result in a loss of value that you will have to bear. |














Reviews
There are no reviews yet.